Novinky | Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Poslední novinky o všem kolem Mezinárodního Festivalu Dokumentárních Filmů http://www.dokument-festival.cz/ Tue, 21 Aug 2018 13:37:56 +0200 Tue, 21 Aug 2018 13:37:56 +0200 Pimcore CMS cs hourly 1 Ji.hlava dětem http://www.dokument-festival.cz/news-detail/43971%7C0821-jihlava-detem Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Tue, 21 Aug 2018 13:18:33 +0200 Šestidenní dětský program na 22. MFDF Ji.hlava

]]>

Ji.hlava dětem

Dvaadvacátá Ji.hlava nabídne oproti loňsku ještě bohatší doprovodný program pro děti a mládež. Děti od dvou do čtrnácti let se mohou těšit na zábavný i naučný festival, který nabídne filmové projekce, divadelní představení, workshopy i koncerty.

„Oblastní galerie Vysočiny se stane pomyslným Domem dětí, kde bude k mání dětský koutek s celodenním provozem pro ty nejmenší a kde ti starší mohou navštívit třeba kupoli mobilního planetária a sledovat vybrané přírodovědné dokumenty,“ přiblížila Iva Honsová z Centra dokumentárního filmu, které na programu spolupracuje.

A nejen to: „Menší děti mohou každý den navštívit výtvarnou dílnu, ty větší možná naláká rapper Bonus nebo Mary C z Rádia Wave, kteří připraví zvukové workshopy. S teoretičkou vizuální kultury Andreou Průchovou pak zvídaví návštěvníci mohou proniknout do zákulisí letošního festivalového plakátu,“ doplnila Honsová.

Chybět nebudou ani každodenní divadelní představení, třeba Buchty a loutky, koncerty, projekce dokumentárních filmů nebo večerníčků.

Podrobnosti k programu pro děti budeme postupně zveřejňovat v průběhu září.

]]>
Stáže na Ji.hlavě http://www.dokument-festival.cz/news-detail/43803%7C0814-staze-na-jihlave Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Mon, 13 Aug 2018 16:21:49 +0200 Aktivní praxe pro milovníky dokumentárního filmu: přihlaste se k nám na stáž!

]]>

Stáže na Ji.hlavě

]]>
Živé kino Praha 2018 http://www.dokument-festival.cz/news-detail/43802%7C0813-zk-praha Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Mon, 13 Aug 2018 14:47:51 +0200 Nové české dokumenty těsně před dokončením. Za účasti režisérů vám je promítneme na místech, kde vznikaly. 27. 8. – 1. 9. 2018

]]>

Živé kino Praha 2018

ČESKÝ ŽURNÁL: HRANICE PRÁCE | režie: Apolena Rychlíková

ČESKÝ ŽURNÁL: HRANICE PRÁCE | režie: Apolena Rychlíková

]]>
Živé kino Jihlava 2018 http://www.dokument-festival.cz/news-detail/43741%7C0810-zk-jihlava Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Fri, 10 Aug 2018 12:55:25 +0200 Pět výrazných zástupců české a slovenské dokumentární tvorby, pět netradičních prostorů v Jihlavě 24. – 31. 8. 2018

]]>

Živé kino Jihlava 2018

31. 8. | Tělocvična na SOŠ sociální u Matky Boží Jihlava | ČESKÝ ŽURNÁL: VÝCHOVA K VÁLCE | režie: Adéla Komrzý

31. 8. | Tělocvična na SOŠ sociální u Matky Boží Jihlava | ČESKÝ ŽURNÁL: VÝCHOVA K VÁLCE | režie: Adéla Komrzý

]]>
Projekty vybrané na Docu Talents 2018 http://www.dokument-festival.cz/news-detail/43648%7C0801-docu-talents Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Wed, 01 Aug 2018 12:40:57 +0200 Na jaké výjimečné dokumentární filmy ze střední a východní Evropy se můžete těšit v horizontu dalšího roku?

]]>

Projekty vybrané na Docu Talents 2018

]]>
Godardova paměť v Ji.hlavě http://www.dokument-festival.cz/news-detail/43152%7C0702-znelka Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Mon, 02 Jul 2018 20:03:16 +0200 Autorem znělky letošního dvaadvacátého ročníku Ji.hlavy je slavný režisér francouzské nové vlny Jean-Luc Godard

]]>

Godardova paměť v Ji.hlavě

Ji.hlavská znělka byla slavnostně představena v rámci třiapadesátého ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

„A i kdyby nic nebylo tak, jak jsme doufali, nezměnilo by to nic na tom, v co jsme doufali,“ zazní v ji.hlavské znělce z Godardových úst.

„Letošní Godardova znělka rozvíjí sérii výjimečných počinů, které pro Ji.hlavu vytvořili například Godfrey Reggio, Jan Němec nebo Jóhann Jóhannsson. Formát festivalové znělky je malým filmem, osobním haiku. A Jean-Luc Godard i v minutovém a minimalistickém formátu zůstal věrný své metodě vrstvení významů a citací. S každým zhlédnutím se otevírají nové možnosti čtení,“ uvedl ředitel ji.hlavského festivalu Marek Hovorka. „Godard zde zasazuje film do dějin výtvarného umění, pracuje s odkazy na oblíbená výtvarná díla. Zároveň ukazuje, jak neoddělitelné je dílo od autora a jak podstatnou rovinou pro jakékoli autorství je vnitřní autenticita. Paměť dějin umění se tak při listování fotografiemi v Godardově mobilu živelně prolíná s vlastními zážitky, selfie i pohledem psa, který dodává všemu lidskému jinou perspektivu,“ dodává Hovorka.

Filmové dílo Jean-Luca Godarda, jehož začátky sahají do padesátých let, patří k základům světové kinematografie. Stačí připomenout názvy některých jeho děl, jako U konce s dechem, Bláznivý Petříček nebo Alphaville. Za svou letošní novinku Le Livre d'image pak získal v Cannes vůbec poprvé udělenou zvláštní Zlatou palmu. „Právě forma tohoto ocenění přesně dokládá Godardovu výjimečnost. Přestože je tomuto věhlasnému tvůrci již osmdesát sedm let, představil v hlavní canneské soutěži film, se kterým si porota nevěděla rady, ale zároveň jím byla natolik zasažena, že - ke Godardově škodě - vytvořila zvláštní kategorii ocenění. Fakt, že se Godard takto vymyká, a přitom si zachoval schopnost vést dialog s divákem, potvrzuje, o jak výjimečného a inspirativního filmaře jde. Moc nás těší, že právě ji.hlavský festival, který dlouhodobě systematicky buduje svůj objevitelský program, představí  ve spolupráci s distribuční společností Film Europe tuto Godardovu novinku českým divákům,“ dodává Hovorka.

22. ročník Ji.hlavy proběhne letos ve dnech 25.–30. října.

2. 7. 2018

]]>
Paměť, Godard, Ji.hlava! http://www.dokument-festival.cz/news-detail/41890%7C0622-odhaleni-plakatu Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Wed, 04 Jul 2018 15:53:24 +0200 Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů v Jihlavě bude letos rezonovat téma paměti

]]>

Paměť, Godard, Ji.hlava!

„Dokumentární film je s pamětí neodmyslitelně spojený,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Ten v pátek 22. června představil v jihlavské Galerii Půda festivalový plakát z dílny grafika Juraje Horvátha. 22. ročník Ji.hlavy proběhne letos ve dnech 25.–30. října.

„Řada dokumentaristů zkoumá historické události, zaznamenává výpovědi svědků, vytváří mapu osobní paměti. Ale vlastně cokoli, co zachytí kamera, je konzervováno pro další generace, jen média záznamu se mění. Také místa nebo věci mají svoji vlastní paměť,“ dodává k letošní ji.hlavské grafické koncepci Marek Hovorka.

„Nesbírám je, pouze nacházím - použité, vyšisované, odřené, zaprášené, polámané, zteřelé... předměty," píše ve své tradiční básni k plakátu jeho autor, výtvarník Juraj Horváth. „Kladu je vedle sebe, na sebe. Zlehka opracovávám, propojuji a doplňuji jejich příběhy. Měkká dokumentace,“ pokračuje Horváth.

 

Nesbírám je, pouze nacházím
použité, 
vyšisované, 
popraskané, 
odřené, 
zaprášené, 
polámané, 
zteřelé...
předměty.
Kladu je vedle sebe, na sebe.
Zlehka je opracovávám, 
propojuji a doplňuji jejich příběhy.
Měkká dokumentace.
Příběh do sebe zdánlivě zapadá,
kladu však také pasti, falešné stopy.
Přeháním, kradu cizí vzpomínky.
Abych setřásl nepřítele,
abych procvičil tvoji představivost.

Juraj Horváth

 

Letošní znělka: Jean-Luc Godard

Velkou událostí bude letos již festivalová znělka, kterou realizoval slavný režisér Jean-Luc Godard, podepsaný pod klasickými díly světové kinematografie, jako U konce s dechem, Bláznivý Petříček nebo Alphaville. „Máme ohromnou radost, že se věci chopil právě on. V rámci letošního programu uvedeme v české premiéře i Godardovu novinku Le Livre d'image, za kterou v Cannes získal zvláštní Zlatou palmu,“ dodává Marek Hovorka. Znělka bude promítnuta poprvé 2. července na 53. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Autory ji.hlavských znělek jsou vždy výrazné osobnosti: v minulosti třeba islandský režisér a hudební skladatel Jóhann Jóhansson, americký režisér Godfrey Reggio či legenda české nové vlny Jan Němec.

Ji.hlava dětem v OGV

Novinkou letošního ročníku bude výrazně rozšířený program pro děti. Zahrne mimo jiné divadelní představení, koncerty a samozřejmě dokumentární filmy. „Program bude určen pro návštěvníky od dvou do patnácti let. Pro nejmenší bude připraven dětský koutek s celodenním provozem. Starší děti se budou moci zapojit do výtvarných dílen, prozkoumat principy pohyblivého obrazu nebo vytvořit vlastní zvukovou nahrávku,“ říká Iva Honsová, koordinátorka vzdělávacích aktivit Centra dokumentárního filmu, které na festivalovém programu pro děti spolupracuje. Program proběhne v budově Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí a bude zdarma, stejně jako akreditace na festival pro děti do patnácti let.

Inspirační fórum v Horáckém divadle

Další festivalovou novinkou bude letos přestěhování Inspiračního fóra. Přednášky a rozhovory se zajímavými hosty, mezi které patřili v minulosti například americký psycholog Philip Zimbardo či čínský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian, bude hostit zrekonstruovaná Zkušebna v Horáckém divadle. „Jde o zcela nový prostor, který vznikl v dosud neužívané části divadla. Jsem rád, že tu proběhne právě Inspirační fórum, protože i naše aktivity, které plánujeme pro veřejnost ve Zkušebně od září, budou na bázi otevřenosti, inspirace a aktivního zapojení diváků,“ uvedl ředitel divadla Ondřej Remiáš. Horácké divadlo bude také vůbec poprvé plnohodnotným zázemím pro diváky: na obou scénách budou probíhat po celou dobu festivalu filmové projekce.

22. ročník MFDF Ji.hlava proběhne 25. až 30. října 2018. Do 30. června je možné zakoupit EARLY BIRD akreditaci za zvýhodněnou cenu 350 korun.

Plakát 22. MFDF Ji.hlava ke stažení:

  • ve vysokém rozlišení zde
  • v běžném rozlišení zde

 

22. 6. 2018

]]>
AVA Library http://www.dokument-festival.cz/news-detail/41704%7C0613-ava-library Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Wed, 01 Aug 2018 12:44:04 +0200 Výjimečné české dokumentární filmy ve vaší knihovně

]]>

AVA Library

]]>
Mezi moři: studentská soutěž http://www.dokument-festival.cz/news-detail/41746%7C0615-bts-student-competition Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Mon, 18 Jun 2018 09:01:19 +0200 Otevřeli jsme novou soutěžní sekci pro studenty ve spolupráci s Current Time TV.

]]>

Mezi moři: studentská soutěž

Nová soutěž v rámci sekce Mezi moři představí a oslaví práci nastupující generace mladých a talentovaných inovativních filmařů ze střední a východní Evropy

Přihlášky jsou otevřeny pro všechny studenty filmových škol.

  • Uzávěrka přihlášek je 31. července 2018
  • Filmy přihlašujete zdarma, bez přihlašovacího poplatku
  • Režisér či režisérka nejlepšího studentského filmu obdrží finanční odměnu ve výši 3.500 USD
  • Režisér či režisérka filmu, který získá zvláštní uznání, obdrží 1.500 USD

 

» Přihlašovací formulář naleznete zde«

 

Určeno pro tvůrce pocházející z těchto zemi:

Albánie | Arménie | Ázerbájdžán | Bělorusko | Bosna a Hercegovina | Bulharsko | Černá hora | Česká republika | Estonsko | Gruzie | Chorvatsko | Kazachstán | Kosovo | Kyrgyzstán | Litva | Lotyšsko | Maďarsko | Makedonie | Moldavsko | Polsko | Rakousko | Rumunsko | Rusko | Slovenská republika | Slovinsko | Srbsko | Ukrajina | Uzbekistán

 

Za podpory:

 

]]>
Ji.hlava hledá posily! http://www.dokument-festival.cz/news-detail/40100%7C0518-volne-pozice-2018 Mezinárodní Festival Dokumentárních Filmů Tue, 29 May 2018 21:29:16 +0200 » Produkce » Marketing » Programové oddělení    a další...

]]>

Ji.hlava hledá posily!

]]>