Inspirační fórum

První projekt svého druhu a zcela unikátní program uvedený v rámci filmového festivalu, který přináší nová témata a náměty v oblasti dokumentárního filmu a sdružuje filmové profesionály s významnými a provokativními osobnostmi mimo filmový svět.

Pětidenní setkání vybraných režisérů z celého světa plné výjimečných přednášek, osobních konzultací a intenzivních debat.

V současné době se nabízí mnoho festivalových a industry aktivit zaměřených na vývoj již existujícího tématu, hledání koproducentů či rozšiřování distribučních možností. Inspirační fórum však vytváří platformu pro hledání nových témat a jejich interpretací, které předcházejí rozhodnutí filmaře, kterému námětu se bude věnovat.

Kurátor Inspiračního fóra: Filip Remunda

 

INSPIRAČNÍ FÓRUM / 6. ročník / 25. – 30. října 2016 / MFDF Ji.hlava

PRACOVNÍ JAZYK / angličtina bez tlumočení

ÚČASTNICKÝ POPLATEK / 150 EUR

Účastnický poplatek pokrývá industry akreditaci, katalog a ubytování na 4 noci ve dvoulůžkovém pokoji. Nezahrnuje ale cestovné a stravování.
Pokud dáváte přednost ubytování na jednolůžkovém pokoji, činí účastnický poplatek 240 euro.

UZÁVĚRKA REGISTRACE / 25. září 2016

KONTAKT / Jarmila Outratová / Head of Industry Office / jarmila@dokument-festival.cz

PŘIHLASTE SE PROSTŘEDNICTVÍM FORMULÁŘE INSPIRAČNÍ FÓRUM NA NAŠÍ VISITOR PAGE.
Pokud ještě v naší databázi nemáte účet, vyplňte prosím na Visitor page základní identifikační údaje a vytvořte si heslo. Registrace na Visitor page vám usnadní další komunikaci s MFDF Ji.hlava a váš účet budete moci využívat i v následujících ročnících. Po absolvování základní registrace se vám zpřístupní formulář Inspirační fórum.

Inspirační fórum 2015

Lektoři Inspiračního fóra 2015

Julian Assange

Jedna z nejkontroverznějších osobností současnosti. Je znám především jako zakladatel a mediálně známá tvář serveru WikiLeaks, který na internetu zveřejňuje utajované informace o korupci, bezpráví a podvodech na korporátní, vládní a vojenské úrovni. Assange je zastáncem transparentního přístupu k informacím a volného obchodu. Od roku 2012 žije v azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně.

 

Marija Aljochina

Básnířka, členka punk-rockové protestní skupiny Pussy Riot, zastánkyně práv ruské LGBT komunity a feministka Marija Aljochina se angažuje v odporu proti současnému ruskému politickému systému v čele s Vladimirem Putinem. Po protestním koncertě v moskevské katedrále Krista Spasitele strávila spolu s Naděždou Tolokonnikovou téměř dva roky ve vězení. Po propuštění zahájila kampaň proti porušování lidských práv v ruských věznicích, věnuje se otázce politických vězňů, kterou chce dostat do mezinárodního podvědomí.

 

Osama Abdul Mohsen

Tohoto muže svět poznal jako jednoho ze syrských uprchlíků prchajících před policií na maďarsko-srbské hranici u městečka Röszke. Video, na kterém je zaznamenáno, jak spadl i se svým malým synem poté, co mu reportérka pracující pro maďarskou televizi nastavila nohu, vzbudilo obrovskou vlnu zájmu a silných emocí. Osama Abdul Mohsen nyní buduje nový život ve Španělsku, kde mu jako trenérovi nabídla zázemí fotbalová škola, a do Ji.hlavy přijel diskutovat o svých zkušenostech se situací, která už několik měsíců plní titulní stránky novin a podněcuje vášnivé polemiky na sociálních sítích.

 

Účastníci Inspiračního fóra 2015

 • Margareta Hruza, Norsko
 • Apolena Rychlíková, Česká republika
 • Eva Zornio, Švýcarsko
 • Rick Minnich, Německo
 • Nika Belianina, Kanada
 • Petar Veljačić, Belgie
 • Marouan Omara, Egypt
 • Tamara Moyzes, Slovensko
 • Barbara Windtner, Rakousko
 • Dina Borsch, Rakousko

 

Inspirační fórum 2014

Lektoři Inspiračního fóra 2014

Joseph Yu-Shek Cheng

Profesor politologie hongkongské univerzity Joseph Čcheng patří k zakladatelům Occupy Central, hnutí občanské neposlušnosti, které vyhnalo v nedávných dnech do ulic hongkongské studenty. Čcheng též pomáhal založit Občanskou stranu. Už od 80. let je spojen s hongkongským demokratickým hnutím. Patří k zakládajícím redaktorům odborných periodik Hong Kong Journal of Social Sciences a The Journal of Comparative Asian Development. Také byl zakládajícím prezidentem  Asociace pro asijská studia. Díky svým společensko-politickým aktivitám se těší přirozené úctě nejen v Hongkongu.

 

Petr Pavlenskij

Petr Pavlenskij je ruský konceptuální umělec a aktivista. Narodil se roku 1984 v Petrohradě. Upozornil na sebe akcí na podporu ruské punkové skupiny Pussy Riot. Policie Pavlenského zatkla a uvěznila jako psychicky narušenou osobnost - po několika dnech ho nakonec propustila. Jeho nejznámější performancí je Fixace (2013), kdy si na chodník moskevského Rudého náměstí přibil genitálie, aby tak demonstroval proti proměně Ruska v policejní stát. Během své poslední akce Svoboda  v únoru letošního roku postavil barikádu z hořících pneumatik na jednom z petrohradských mostů, čímž chtěl podpořit ukrajinskou revoluci a reflektovat dění na ukrajinském Majdanu. O ožehavé situaci v putinovském Rusku svědčí i fakt, že umělcova nedávná, údajně poslední performance, během níž se měl Pavlenskij pokoušet demonstrativně oběsit, byla vymyšlená ruskými médii.

 

Kateřina Šedá

Česká umělkyně Kateřina Šedá (narozena v Brně v roce 1977) je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze. Ve své práci se primárně zaměřuje na happeningy a experimenty. Její projekty se snaží účastníky vytrhnout ze zažitých stereotypů nebo společenské izolace. V roce 2011 například spolupracovala s londýnskou galerií Tate Modern na projektu Od nevidím do nevidím, v němž se obyvatelé obce Bedřichovice na jeden den přesunuli do Londýna, kde ve veřejném prostoru dělali to, co ve svém běžném dni – zametali, umývali auto a podobně. Jan Gogola mladší o umělkyni natočil dokument Kateřina Šedá: Jak se dělá mýtus (2013).

 

Účastníci Inspiračního fóra 2014

 • Tamara Drakulić, Srbsko
 • Gonzalo Enríquez Veloso, Španělsko
 • Johan Kolínský, Česká republika
 • Tomáš Kratochvíl, Česká republika
 • Lucia Nimcová, Slovensko
 • Zorko Sirotić, Chorvatsko
 • Arthur Sukiasyan, Arménie
 • Biljana Tutorov, Srbsko

 

Inspirační fórum 2013

Lektoři Inspiračního fóra 2013

Moazzam Begg

Moazzam Begg je jedním z devíti britských občanů v minulosti držených vládou USA v Camp X-Ray na základně Guantánamo. Begg byl americkou vládou označen za „nepřátelského bojovníka“. Byl uvězněn za zločin, který nespáchal a jehož přesná povaha mu zůstala dosud utajena. Propuštěn byl 25. ledna 2005, aniž by byl oficiálně obviněn a nikdy se mu nedostalo žádného vysvětlení ani omluvy. Jako ředitel informační sekce organizace pro boj za práva vězňů Cageprisoners vystupuje Moazzam často v médiích jak ve Velké Británii, tak ve světě, přednáší o otázkách týkajících se uvěznění bez soudního procesu, mučení, protiteroristické legislativy a komunitních vztahů.

 

Artemij Troickij

Artemij Troickij vystudoval Moskevský ekonomicko-statistický institut. Už v prvním ročníku začal pořádat diskotéky a dodnes je považován za prvního diskžokeje v dějinách sovětské a ruské populární hudby. Je autorem několika knih o nezávislé hudební scéně, nejzásadnější z nich je Back in the USSR, mapující nezávislou rockovou scénu osmdesátých let. Založil několik nezávislých labelů. V devadesátých letech pracoval jako šéfredaktor prvního ruského vydání časopisu Playboy, spolupracoval s časopisem Rolling Stone.

 

Šejla Kamerić

Šejla Kamerić se narodila v Sarajevu. Svou uměleckou prací vyznačující se pronikavou intimitou a společenským přesahem si získala celosvětový věhlas. Na základě vlastních zkušeností, vzpomínek a snů ovlivněných válkou v Bosně a Hercegovině (1992-1995) vytvořila díla zhmotňující traumata vysídlení a diskriminace. Závažnost jejích témat stojí v příkrém kontrastu s její individuální estetikou a jejím smyslem pro delikátní materiály. V roce 2011 získala cenu ECF Routes Princess Margriet Award za přínos v oblasti kulturní diverzity.
Její díla jsou zastoupena v evropských sbírkách institucí jako je Musée d'Art Moderne de la ville de Paris; MACBA v Barceloně;  Museum Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu; Muzeum současného umění v Záhřebu; ERSTE Collection ve Vídni; Deutsche Telekom, Bonn a nadace Vehbi Koç Foundation v Istanbulu.

 

Účastníci Inspiračního fóra 2013

 • Aleš Suk, Chorvatsko
 • Žejlka Suková, Chorvatsko
 • Evdokia Moskvina, Rusko
 • James Kienitz Wilkins, USA
 • Tatyana Soboleva, Rusko
 • Radovan Síbrt, Česká republika
 • Ioana Turcan, Rumunsko
 • Meghan Horvath, Velká Británie
 • Thomas Fisch, Fracie
 • Karen Sztajnberg, Brazílie

 

Inspirační fórum 2012

Lektoři

Lektory druhého ročníku byli spisovatel a novinář Tariq Ali, držitel Nobelovy ceny za literaturu Gao Xingjian a členky ukrajinského feministického hnutí FEMEN.

Tariq Ali

Spisovatel, novinář, filmový tvůrce a levicový politický aktivista. Narodil se v Lahore (v dnešním Pákistánu) v roce 1943, vystudoval Oxfordskou univerzitu, založil vlastní nezávislou televizní produkční společnost Bandung, která v 80. letech produkovala pořady pro britský Channel 4. Je uznávaným expertem na Pákistán a hlasitým kritikem amerického působení na Středním východě. Pravidelně vystupuje v rozhlasovém vysílání BBC a píše články pro The Guardian, CounterPunch či London Review of Books.

 

Gao Xingjian

Čínský romanopisec, dramatik a literární kritik, žije a pracuje ve Francii. V Číně byl prohlášen za personu non gratu kvůli hře Uprchlíci, která se odehrává na pozadí masakru na Náměstí nebeského klidu. V roce 2000 obdržel Nobelovu cenu za literaturu „za univerzálně platné dílo, trpké porozumění a jazykovou vynalézavost.“

 

FEMEN - Inna Ševčenko,  Oleksandra Ševčenko, Anna Hutsol

Ukrajinská feministická protestní skupina se sídlem v Kyjevě, která byla založena v roce 2008. Organizace se proslavila svými protesty „nahoře bez“ proti sexuální turistice, církevním institucím, sexismu a dalším sociálním, národním a mezinárodním tématům. K hlavním cílům organizace patří "rozvíjení vůdčích a intelektuálních schopností a morálních vlastností mladých žen na Ukrajině a budování tváře Ukrajiny jako země skýtající velké příležitosti pro ženy“.

Účastníci

 • Eran Barak / Izrael
 • Tomasz Jeziorski / Polsko
 • Srdjan Keča / Srbsko
 • Truls Lie / Norsko
 • Maria Matiniaková / Slovensko
 • Nikita Pavlov / Rusko
 • Michael Schmacke / Německo
 • Klara Trencsenyi / Maďarsko 

Inspirační fórum 2011

Lektoři

Carlos A. Aguilera

kubánský básník a spisovatel, který patří k nejmladší generaci místních autorů, zakladatel dnes již zakázaného časopisu Diáspora(s). Žije v emigraci v zemích střední Evropy. 

Y. A. Padmanabha Rao

indický expert na rozvoj vzdělávání, podílel se na vývoji inovativního projektu, který zapojil do vzdělávání vice než 10 milionů dětí z 200 000 škol v nejchudších částech světa. Za svou činnost byl oceněn řadou ocenění včetně ceny Unesco. 

Alexej Pluser-Sarno, Jana Sarna

členové provokativní ruské umělecké skupiny Voina, jejichž politické a aktivistické happeningy a instalace jsou inspirovány uměním performance a street-artu.

Účastníci

 • Bermudez Pascual Maite, Španělsko
 • Čakanyova Viera, Česká republika
 • Danic Marina, Srbsko
 • Faudem Joshua, Izrael, USA
 • Kolchin Mikhail, Rusko
 • Krema Zoran, Chorvatsko
 • Lakatos Robert, Rumunsko
 • Mitic Boris, Srbsko
 • Moyzes Tamara, Izrael, Slovensko
 • Nemes Gyula, Maďarsko
 • Prenghyova Andrea, Česká republika
 • Solomon Alex, Rumunsko
 • Tretinjak Alina, Chorvatsko