Cena Respektu 2017

Týdeník Respekt a MFDF Ji.hlava ocení nejlepší audiovizuální reportáž

Týdeník Respekt ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava vyhlašuje 11. ročník soutěže o Cenu Respektu za nejlepší televizní, video či online investigativní reportáž s politickým či společenským tématem. Cena Respektu každoročně upozorňuje na zásadní domácí i zahraničí reportáže odvysílané v období od 1. října 2016 do 1. října 2017.

Jeden reportér či reportérka může přihlásit nejvýše jednu reportáž. Soutěž je otevřena všem médiím, která podporují kvalitní, nezávislou a odpovědnou žurnalistiku.

Dramaturgická rada týdeníku Respekt a MFDF Ji.hlava vybere 10 reportáží ze všech přihlášených do užšího výběru. Z něj pak porota složená z redaktorů a redaktorek Respektu zvolí vítěze.

Vítězná reportáž bude vyhlášena 24. října 2017 na Slavnostním zahájení 21. ročníku Mezinárodního
festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

 

Nejlepší reportáž roku 2017

Cenu Respektu za nejlepší investigativní reportáž získal Janek Rubeš za odhalení podvodných praktik při směně českých bankovek v pražských ulicích.

„Ve finále jsme vybírali vítěze mezi třemi příspěvky, které zároveň upozorňují na problémy, otázky a možnosti současné žurnalistiky.  Zlaté vejce z Xaverova, kdy Jan Moláček pátrá v historii klanu Tomanových, ukazuje obtíže při získávání ověřování informací v době mocných korporací. Smrt lišky Bystroušky, kdy poslanci změnili názor poté, co byli konfrontováni se záběry usmrcování kožešinových zvířat, se zase ptá na hranice aktivismu.  Nakonec jsme vítězem zvolili třetí příspěvek,  Ruličkáře Jana Rubeše o podvodech před směnárnami, kteří vznášejí otázku atraktivity a pravidel žurnalistiky v době sociálních sítí. Někomu může reportáž připadat až příliš spektakulární, ale debata, kterou vyvolá, se dotýká celé žurnalistické profese.  Sledujeme ještě novinářskou práci, nebo již spíše etudu před kamerou? Zároveň dáváme Cenu Respektu Janu Rubešovi za jeho vytrvalost,“  zdůvodnila svůj verdikt porota, v níž zasedli mimo jiné Jaroslav Spurný,  Jindřiška Bláhová, Jan H. Vitvar, Pavel Turek, Hana Čápová, Pavel Kroulík a Kateřina Šafaříková.

 

-------------------

Respekt shrnuje a analyzuje nejdůležitější politické, ekonomické a kulturní zprávy z České republiky a ze zahraničí. Dobré jméno si získal především díky své investigativní a reportážní žurnalistice. Od svého vzniku si rovněž udržuje pozici vlivného názorového týdeníku.