Game Zone poprvé na Ji.hlavě

Přijďte si do hráčské zóny zahrát třeba hru na pomezí adventury a interaktivného komiksu Československo 38-89: Atentát, která získala ocenění Česká hra roku: Nejlepší debut v české herní tvorbě 2015

Na konci října vyroste na Masarykově náměstí v Jihlavě veřejně přístupná hráčská zóna – Game Zone, kde budou mít diváci možnost vyzkoušet si deset výjimečných počítačových her či aplikaci pracující s umělou inteligencí. Na instalaci deseti kvalitně technologicky vybavených stanovišť se spolu s jubilejním 20. ročníkem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava významně podílí společnosti Dell a Intel.

"Letos chceme divákům představit opravdu široké spektrum her vztahujících se - podobně jako dokumentární film - k realitě, nebo sloužících ke vzdělávání v různých oborech či oblastech. Vzdělávací hry jsou tak staré jako počítačové hry vůbec. Pomáhají poutavým způsobem trénovat určité kompetence anebo získávat nové vědomosti. Mnohé z nich jsou však kromě skutečně sofistikovaných vzdělávacích nástrojů také promyšlenými a esteticky výjimečnými díly. Ji.hlavský festival dále zajímají i hry dokumentární anebo tzv. newsgames, které pracují s reálnými událostmi, prostředími, příběhy, a jsou tak další z možností, jak se analyticky a kriticky vztahovat ke společnosti,“ vysvětlila kurátorka Game Zone a dramaturgyně ji.hlavského festivalu Andrea Slováková.

Game Zone nabídne prostor pro interaktivní zapojení návštěvníků, kteří zde budou mít příležitost  zkoumat Mléčnou dráhu, být uprostřed íránské revoluce v Teheránu, sněhové bouře v eskymácké vesnici či válečných situací prožívaných civilistou. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, že ve vzdělávacích hrách je možné zábavně pojmout třeba i biologii, matematiku, historii anebo rozvíjet ekonomické či prostorové myšlení.

Ve vybraných herních titulech nalezneme například český projekt Československo 38-89: Atentát,  který byl oceněn v prestižní  mezinárodní soutěži  o nejlepší vzdělávací hru roku Games Learning Society Showcase 2015 a také titulem Česká hra roku 2015, vizuálně strhující vesmírný simulátor Elite: Dangerous, simulaci života v eskymácké vesnici Never alone  či oblíbený Portal 2 zbystřující logické a prostorové uvažování.

Game Zone bude umístěna na Masarykově náměstí v Jihlavě od 25.  do 30. října ve speciálně vytvořených prosklených City modulech, zajištěných firmou KOMA Modular, která se loni proslavila stavbou českého pavilonu Expo v italském Miláně. Vstup na instalace je volný.