Inspirační fórum Praha

Po členkách skupiny Femen či čínském Nobelistovi Gao Xingjianovi představil čtvrtý ročník Inspiračního fóra další výjimečné hosty, například Vitalije Jaroševského, zástupce šéfredaktora největších ruských opozičních novin Novaja gazeta. Čtvrtý ročník Inspiračního fóra, otevřené platformy pro reflexi podstatných témat dneška, se odehrál ve dnech 12. – 15. května v Novoměstské radnici v Praze, jeho kurátorem byl režisér a producent Filip Remunda a pořadatelem MFDF Ji.hlava.

Inspirační fórum je postaveno na multidisciplinárním základu, kdy jeho tři hlavní řečníci reprezentují různé oblasti poznání - ať již jde o přírodní či společenské vědy, umění, byznys či svět médií. Předností tohoto projektu je, že se společně setkají lidé, kteří obvykle vystupují jen na oborově profilovaných a uzavřených fórech.

V minulosti na Inspiračním fóru vystoupili například držitel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Gao Xingjian, členky ukrajinské feministické protestní skupiny Femen či bosenská výtvarnice Šejla Kamerić. Více informací o minulých ročnících naleznete ZDE.

Kurátorem Inspiračního fóra, které poprvé proběhlo i mimo jihlavský festival, je filmař a producent Filip Remunda.

 

Veřejné diskuze
a doprovodný program:

PONDĚLÍ / 12. 5. 2014

  • 19.00 / Veřejná diskuze s Vitalijem Jaroševským / Velký sál Novoměstské radnice
  • 20.30 / Pražský vývar / Café Neustadt

 

STŘEDA / 14. 5. 2014

  • 19.00 / Veřejná diskuze s Damirem Nikšićem / Velký sál Novoměstské radnice
  • 20.30 / koncert: Katarzia / Café Neustadt
  • afterparty / DJ Don't Panic / Café Neustadt

mediálním partnerem večera je Radio Wave

 

ČTVRTEK / 15. 5. 2014

  • 19.00 / Veřejná diskuze s Karlem Vachkem / Velký sál Novoměstské radnice
  • 20.30 / koncert: Načeva a Justin Lavash / Café Neustadt
  • afterparty / DJ Mr.Ultrafino / Café Neustadt

večer ve spolupráci s komentářovým deníkem A2larm.cz

 

Velký sál Novoměstské radnice - Karlovo náměstí 1/23, Praha 2

Diskuse jsou veřejně přístupné, probíhají v češtině nebo jsou do češtiny tlumočeny.

 

 

Veřejná část a workshop pro studenty uměleckých škol

Inspirační fórum Praha má dvě základní části: první jsou tři velké přednášky a diskuze, které umožní nejširší divácké obci setkat se s výraznými osobnostmi současnosti; druhá část je uzavřená, určená výhradně skupině vybraných studentů reprezentujících různé umělecké obory – film, divadlo, výtvarné umění, literatura či hudba. Tito účastníci se během tří dnů setkají se třemi hlavními lektory v uzavřených diskuzích i osobních setkáních s cílem obohatit o jejich reflexi a podněty svou vlastní tvorbu.

 

Hosté Inspiračního fóra Praha 2014

VITALIJ JAROŠEVSKIJ

Zástupce šéfredaktora ruského opozičního listu Novaja Gazeta

Rodák z Jekatěrinburgu se v sedmdesátých letech s rodinou přestěhoval do Moskvy, kde vystudoval žurnalistiku. Krátce poté zamířil do Prahy, s níž spojil podstatnou část svého života. Vystudoval Karlovu univerzitu a v letech 1981 až 1993 pracoval jako korespondent pro agenturu TASS v Praze. Tady byl také v roce 1989 očitým svědkem událostí spojených se Sametovou revolucí, které v něm zanechaly hlubokou stopu. Po roce 1993 pracoval pod vedením věhlasného redaktora a novináře Jegora Jakovleva pro týdeník Obšaja Gazeta.

Jaroševskij, podle nějž „novinařina není jenom práce, ale přirozená součást života, která mu dodává smysl,“ je hrdý na to, že se oba jeho synové rovněž věnují zpravodajské profesi. Jeden působí v televizi, druhý v agentuře RIA-Novosti; jeho snacha spolupracuje s moskevskou pobočkou agentury Reuters.


DAMIR NIKŠIĆ

Konceptuální umělec z Bosny a Hercegoviny, spoluzakladatel umělecké skupiny Maxumin

Damir Nikšić se narodil v roce 1970 v Bosně a Hercegovině. Při svých studiích, v nichž se zaměřil na dějiny umění a nové výtvarné žánry, prošel univerzitami v Miláně, Bologni i Sarajevu. Nyní žije a tvoří ve Stockholmu.

Věhlas si získal sedmiminutovým videem If I Wasn’t Muslim z roku 2005, ve kterém se coby rodilý Bosňan zpovídá ze svých vášní i pocitů rozervanosti. Jeho tvorba je založena na vlastních vzpomínkách a snech, do velké míry ovlivněných válečnými událostmi v rodné Bosně a Hercegovině. Vyjadřuje se především prostřednictvím videí, instalací a performancí, které jsou často věnovány orientálním vlivům v kulturním a mezikulturním kontextu.

Nikšić rovněž působí jako zpěvák v R&B kapele „Sing Sing“. Jeho multidisciplinární díla dokumentující jeho etnickou rozpolcenost byla vystavována v USA i v Evropě, včetně 50. bienále v Benátkách.

 

KAREL VACHEK

Český režisér, malíř a básník

Jeden z nejoriginálnějších českých režisérů filmuje již půl století. Za snímek Spřízněni volbou o prezidentské volbě v roce 1968 získal na festivalu Berlinale Zlatou kameru. Většinu 70. a 80. let strávil jako politicky nepřijatelná osoba zčásti v dělnických profesích a zčásti v emigraci. Po revoluci postupně realizoval rozsáhlou filmovou tetralogii Malý kapitalista. Je vedoucím katedry dokumentární tvorby FAMU, svými filmy i tvůrčími postoji zásadně ovlivnil a stále ovlivňuje celou řadu nastupujících tvůrců.

Na veřejné diskuzi promítal ukázky z filmů a pouštěl výběr ze své bohaté sbírky vinylových desek.

 

 

 

Navazujeme na tradici Inspiračního fóra v Ji.hlavě

Lektoři Inspiračního fóra 2013

Moazzam Begg

Moazzam Begg je jedním z devíti britských občanů v minulosti držených vládou USA v Camp X-Ray na základně Guantánamo. Begg byl americkou vládou označen za „nepřátelského bojovníka“. Byl uvězněn za zločin, který nespáchal a jehož přesná povaha mu zůstala dosud utajena. Propuštěn byl 25. ledna 2005, aniž by byl oficiálně obviněn a nikdy se mu nedostalo žádného vysvětlení ani omluvy. Jako ředitel informační sekce organizace pro boj za práva vězňů Cageprisoners vystupuje Moazzam často v médiích jak ve Velké Británii, tak ve světě, přednáší o otázkách týkajících se uvěznění bez soudního procesu, mučení, protiteroristické legislativy a komunitních vztahů.

 

Artemij Troickij

Artemij Troickij vystudoval Moskevský ekonomicko-statistický institut. Už v prvním ročníku začal pořádat diskotéky a dodnes je považován za prvního diskžokeje v dějinách sovětské a ruské populární hudby. Je autorem několika knih o nezávislé hudební scéně, nejzásadnější z nich je Back in the USSR, mapující nezávislou rockovou scénu osmdesátých let. Založil několik nezávislých labelů. V devadesátých letech pracoval jako šéfredaktor prvního ruského vydání časopisu Playboy, spolupracoval s časopisem Rolling Stone.

 

Šejla Kamerić

Šejla Kamerić se narodila v Sarajevu. Svou uměleckou prací vyznačující se pronikavou intimitou a společenským přesahem si získala celosvětový věhlas. Na základě vlastních zkušeností, vzpomínek a snů ovlivněných válkou v Bosně a Hercegovině (1992-1995) vytvořila díla zhmotňující traumata vysídlení a diskriminace. Závažnost jejích témat stojí v příkrém kontrastu s její individuální estetikou a jejím smyslem pro delikátní materiály. V roce 2011 získala cenu ECF Routes Princess Margriet Award za přínos v oblasti kulturní diverzity.
Její díla jsou zastoupena v evropských sbírkách institucí jako je Musée d'Art Moderne de la ville de Paris; MACBA v Barceloně;  Museum Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu; Muzeum současného umění v Záhřebu; ERSTE Collection ve Vídni; Deutsche Telekom, Bonn a nadace Vehbi Koç Foundation v Istanbulu.

Nahoru

Lektoři Inspiračního fóra 2012

Tariq Ali

Spisovatel, novinář, filmový tvůrce a levicový politický aktivista. Narodil se v Lahore (v dnešním Pákistánu) v roce 1943, vystudoval Oxfordskou univerzitu, založil vlastní nezávislou televizní produkční společnost Bandung, která v 80. letech produkovala pořady pro britský Channel 4. Je uznávaným expertem na Pákistán a hlasitým kritikem amerického působení na Středním východě. Pravidelně vystupuje v rozhlasovém vysílání BBC a píše články pro The Guardian, CounterPunch či London Review of Books.

 

Gao Xingjian

Čínský romanopisec, dramatik a literární kritik, žije a pracuje ve Francii. V Číně byl prohlášen za personu non gratu kvůli hře Uprchlíci, která se odehrává na pozadí masakru na Náměstí nebeského klidu. V roce 2000 obdržel Nobelovu cenu za literaturu „za univerzálně platné dílo, trpké porozumění a jazykovou vynalézavost.“

 

FEMEN - Inna Ševčenko,  Oleksandra Ševčenko, Anna Hutsol

Ukrajinská feministická protestní skupina se sídlem v Kyjevě, která byla založena v roce 2008. Organizace se proslavila svými protesty „nahoře bez“ proti sexuální turistice, církevním institucím, sexismu a dalším sociálním, národním a mezinárodním tématům. K hlavním cílům organizace patří "rozvíjení vůdčích a intelektuálních schopností a morálních vlastností mladých žen na Ukrajině a budování tváře Ukrajiny jako země skýtající velké příležitosti pro ženy“.

 

Více informací o minulých ročnících Inspiračniho fóra naleznete ZDE.

Nahoru

 

Inspirační fórum Praha 2014 proběhlo

za podpory hlavního města Praha

 

ve spolupráci

 

hlavní mediální partneři

 

mediální partneři