Docu Talents @KVIFF 2016

Váš průvodce zbrusu novými dokumenty, které se právě natáčejí ve střední a východní Evropě – regionu s dlouhou dokumentární tradicí, kde se v poslední době vynořila řada pozoruhodných a kreativních filmových tvůrců.

12. ročník Docu Talents byl prezentován v rámci industry sekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Pořádal jej Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Režiséři a producenti vybraných celovečerních dokumentů představili své projekty v osmiminutových prezentacích.

DOCU TALENTS @KVIFF / 12. ročník
5. července 2016 / 14.00 
16.00
MFF Karlovy Vary / Kongresový sál hotelu Thermal

Událost Docu Talents na FB

KONTAKT / Jarmila Outratová / Head of Industry Office / jarmila@dokument-festival.cz

Docu Talents funguje od roku 2005 jako startovací rampa pro řadu dokumentárních filmů. Připomeňme například filmy Králík po berlínsku, Slepé lásky, Nesvatbov, Problém s komáry a jiné příběhy, Jak se vaří dějiny, René, Pevnost, Roura, Danielův svět, V paprscích slunce, FC Roma nebo Příbuzní.
 
Každý rok jsou k účasti na akci zváni festivaloví dramaturgové, distributoři, nákupčí a místní i zahraniční novináři. Režiséři a producenti představí 12 vybraných projektů v osmiminutových prezentacích, jejichž součástí je i tříminutový trailer. Po skončení prezentací následuje neformální večírek.

Dokumentární projekty vybírají zástupci MFDF Jihlava.

 

One-to-one meetings

Po prezentacích následovaly osobní setkání s těmito experty:

 

 

Projekty vybrané na prezentaci Docu Talents 2016

A LONG DAY / DLHÝ DEN

Režie: Pavol Pekarčík
Země původu: Slovensko
Produkce: Pavol Pekarčík
Kamera: Pavol Pekarčík
Délka filmu: 80 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: leden 2017


Dokument natočený metodou pozorování o sluchově postižených dětech žijících na okraji společnosti. Film pracuje s dlouhými záběry, které umožňují blízký pohled do světa čtyř hlavních postav: Sandry, která miluje Ronaldinha a fotbal; Aleny, která se bojí mít děti, protože by mohly být hluché jako ona; Patrícia, která neslyší, protože nemá ve sluchátku baterie a Bajaja, který sní o tom, že se stane strojvedoucím a Van Dammem v jedné osobě.

Pavol Pekarčík (ročník 1972) je režisér dokumentárních filmů, kameraman a producent. Jako střihač a kameraman se podílel na filmu Ilia (2010) Ivana Ostrochovského, jako pomocný režisér na filmu Gypsy (2011) a jako koproducent, výkonný producent a pomocný režisér na filmu Made In Ash (2012) Ivety Grófové. Společně s Ivanem Ostrochovským a Peterem Kerekesem natočil celovečerní dokument Velvet Terrorists (2013), který měl premiéru na Berlínském fóru, kde také získal ocenění. Dlouhý den je jeho první celovečerní dokument.

Partizanfilm založil v roce 2007 režisér a kameraman Pavol Pekarčík. V roce 2012 společnost koprodukovala film Ivety Grófové Made in Ash (2012), který měl premiéru na MFF v Karlových Varech. V roce 2013 byl Partizanfilm jedním z hlavních producentů filmu Velvet Terrorists (2013) Pavla Pekarčíka, Ivana Ostrochovského a Petera Kerekese (Berlinale, Hot Docs Toronto, MFF Hamptons, MFF Transilvania, MFF Sofia, MFF Vilnius, ZagrebDox ad.).

 • Producent: Partizanfilm
  Havlíčkova 40, 040 01 Košice, Slovenská republika
  palopekarcik@gmail.com, +421915037479

A TALL TALE / KHRONIKY/BAJKA

Režie: Lucia Nimcova
Země původu: Slovensko
Produkce: Roman Babjak
Kamera: Lucia Nimcova
Délka filmu: 40 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: listopad 2016


Tradiční hudba a kultura vždy podléhaly apropriaci a dezinderpretaci; na současné Ukrajině hrají vlastenecké písně důležitou roli při podněcování populistického romantického nacionalismu. Film Bajka se snaží zachytit privátní a skryté světy v komunitách vyloučených z hlavního historického narativu země. Písně popisují v tragické, brutální nebo komické poloze domácí násilí, vraždu, konflikt, sex, lásku a nenávist. Alternativní regionální folklór – drsný horský rap, retro feminismus a přisprostlý karpatský hip hop – je stále živý a relevantní.

Lucia Nimcova se narodila v roce 1977 a momentálně žije a pracuje v Bruselu a v Humenném. V poslední době vystavovala svá díla v následujících galeriích: BOZAR, Brusel; Galeria Arsenal, Bialystok; Albumarte, Řím; Australian Centre for Photography, Sydney; Nederlands Fotomuseum, Rotterdam; Pražské bienále; Bunkier Sztuki, Krakov; Via Farini, Miláno; Utah Museum of Contemporary Arts; Moskevské muzeum moderního umění.

Její videa se promítala na těchto festivalech: Festival Fotograf, Praha; Filmmuseum, Dusseldorf; Ex Elettrofonica, Miláno; Now&After Festival, Moskva.

sittcomm.sk se soustřeďuje na dokumenty, umělecká videa a krátké filmy ze střední a východní Evropy.

BATALIVES / BATALIVES

Režie: Karolina Zalabáková, Petr Babinec
Země původu: Česká republika
Produkce: Karolina Zalabáková, Lukáš Gargulák
Kamera: Lukáš Gargulák
Délka filmu: 75 min
Fáze vývoje: post-produkce
Předpokládaná premiéra: říjen 2016


Pohled do života lidí, kteří žijí na různých místech zeměkoule, ale přesto se společným jmenovatelem. Pět postav žijících v pěti městech s toutéž jedinečnou historií. Film se natáčel ve Zlíně – Česká republika, Borovu – Chorvatsko, Batanagaru – Indie, Batadorpu – Nizozemí a Batayporu v Brazílii. Ve 20. letech 20. století začal globálně známý podnikatel Tomáš Baťa z Československa po celém světě zakládat zbrusu nová města s cílem rozšířit své obchodní aktivity. Během několika následujících desetiletí vzniklo přibližně 30 měst postavených podle jeho unikátní koncepce. V současnosti stojí už jen několik z nich. Náš film vypráví příběhy lidí, kteří tato města obývají. Ať už se odehrávájí v prvním nebo třetím světě, mají toho společného víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Od roku 2011 pracuje Karolina Zalabáková v České televizi v kreativní skupině Kamily Zlatuškové, a to jako dramaturgyně a režisérka. Také vede produkční společnost Cinebonbon. Žije v Brně a ve Zlíně a dokončuje doktorandské studium audiovisuálního umění.

Mimo filmu Batalives se Petr Babinec zaměřuje na produkci animovaných filmů. Vede produkční společnost Kouzelná, která se zaměřuje nové trendy v animaci. Film Batalives je pro režiséry i producenty dlouhometrážním debutem, doposud tvořili jen filmy krátké a dokumentární, se kterým slavily úspěchy na mnoha mezinárodních festivalech.

Karolina Zalabáková & Lukáš Gargulák pracují v ateliéru Cinebonbon a mají desetiletou zkušenost s krátkými a středometrážními filmy. Nyní by rádi natočili svůj první celovečerní film. Cinebonbon spojuje film a video s ostatními obory, čímž vznikají různé neočekávané kombinace. Pracují na projektech talentovaných autorů napříč žánry v kontextu současné evropské produkce.

DIAGNOSIS / DIAGNOZA

Režie: Ewa Podgórska
Země původu: Polsko
Producent: Małgorzata Wabińska
Kamera: Marek Kozakiewicz, Maciej Twardowski
Délka filmu: 52/70 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: únor 2017


Film je uměleckou interpretací procesu uskutečněného prvním světovým městským psychoanalytikem, který nahlíží na město jako na lidskou bytost. Zpovědi obyvatel na pohovce, scény ze života ve formě vzpomínek a útržky paměti a pocitů kombinované s vizionářskými záběry města tvoří projekci psychoanalytikových myšlenek. Vše dohromady vytváří jeden žijící organismus, který má své světlé i temné stránky. Je to organismus, v němž každá část - člověk, budova, cesta nebo strom - hraje svou individuální roli a zárověň je nějakým způsobem spojená a sjednocená s celkem.

Ewa se narodila v roce 1981 a vystudovala Národní filmovou školu a filmovou teorii a žurnalistiku na Univerzitě v Lodži. Absolvovala také doktorský program DOK PRO na Wajdově škole. Její krátký film Love vyšel na DVD společně s nejlepšími školními filmy. Její debut The Chicken and the Egg, (26 min) měl světovou premiéru na festivalu Film de Femmes v Paříži. Autorka zároveň publikuje články v nejvýznamějších polských filmových časopisech. Napsala sérii článků o pracovních metodách dokumentaristů. Zúčastnila se Doc Lab v Polsku a Co-production Meeting v Lipsku (2015).

Společnost Entertain Pictures je členem Polské obchodní komory audiovizuálních producentů. Zaměřuje se na produkci uměleckých a formálně zajímavých filmů, které mohou být určeny širšímu publiku. Hlavní producentka a ředitelka společnosti absolvovala Národní filmovou školu v Lodži a Program pro tvůrčí producenty na Wajdově škole. Zúčastnila se programů Dok.Incubator a Doc Lab Poland. Je členkou EDN.

GOGITA'S NEW LIFE / GOGITAS AKHALI TCKOVREBA

Režie: Levan Koguashvili
Země původu: Gruzie
Produkce: Levan Koguashvili
Kamera: Gigi Samsonadze
Délka filmu: 78 min
Fáze vývoje: post-produkce
Předpokládaná premiéra: září 2016


Gogita byl 14 let ve vězení za vloupání. Když ho propustili, rozhodl se, že si najde partnerku a ožení se. Odjíždí do Kutaisi, kde se má setkat s Makou - dívkou, se kterou se seznámil na internetu. Domluvili se, že spolu stráví týden u moře.  Gogitova matka vztahu nepřeje, protože Maka je obézní a ne zrovna mladá ani hezká. Gogitova matka chce štíhlou, pohlednou dívku. Gogita s ní nesouhlasí. Žije ve vesnici v rozpadajícím se domě, je chudý a byl ve vězení. Štíhlá a hezká žena by si ho nevzala. Muži jako on Maka stačí: je hodná a vaří výborná jídla.

Levan Koguashvili studoval film na Státní univerzitě v Tbilisi, ale když vypukla válka v Gruzii, začal pracoval jako novinář pro první gruzínskou televizi. V roce 1999 absolvoval moskevský VGIK a v roce 2007 filmový program na Tisch School of the Arts. Jeho film Street Days  měl premiéru v soutěži na MFF v Rotterdamu a mluvilo se o něm jako o počátku nové vlny gruzínského filmu. Film Blind Dates byl uveden na festivalech v Torontu a Berlíně a získal 20 ocenění.

Filmovou produkční společnost Kino Iberica založil v roce 2011 spisovatel, režisér a producent Levan Koguashvili. Cílem společnosti je produkovat novou, inovativní  gruzínskou kinematografii a objevovat nové gruzínské filmové projekty, které mají mají potenciál uspět na mezinárodních festivalech i v mezinárodní distribuci. Film Blind Dates se stal prvním hraným filmem, který získal 20 ocenění a v roce 2014 se dostal na seznam Evropské filmové akademie.

HELENA'S LAW / ZÁKON HELENA

Režie: Petra Nesvačilová
Země původu: Česká republika
Produkce: Klára Žaloudková
Kamera: Klára Žaloudková
Délka filmu: 80 min
Fáze vývoje: post-produkce
Předpokládaná premiéra: listopad 2016


Mladá herečka a režisérka dokumentů Petra Nesvačilová se ve svém nejnovějším filmu zaměřuje na policejní vyšetřovatelku Helenu Káhnovou, která v devadesátých letech minulého století společně se svým kolegou poslala do vězení několik desítek lidí z tak zvaného Berdychova gangu - včetně samotného Berdycha. Vyměřené rozsudky dohromady činily několik stovek let - vyšetřovatelka dostala speciální pracovní bonus ve výši 10 000 Kč a byla povýšena (povýšení bylo brzo na to odvoláno). Během práce na filmu se režisérce podařilo navázat pracovní vztah s Berdychem a členy jeho gangu.

Petra Nesvačilová se narodila v roce 1985. Studovala Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Je autorkou několika dokumentů. Za film Řekni, kde ti Němci jsou jí byla z rukou Karla Vachka udělena Stankovičova Cena samozvanců a získala také Special Mention v Řecku. Je autorkou traileru pro Mezinárodní filmový festival dokumentu v Jihlavě. V poslední době se proslavila epizodou Václav Klaus z televizního seriálu Expremiéři, v níž se snažila sarkasticky a s osobním přístupem zachytit první funkční období bývalého premiéra Václava Klause.

Background Films je mladá společnost zaměřená na filmové projekty s nejvyššími uměleckými ambicemi, koprodukčním potenciálem a kvalitou evropské úrovně.

NINE MONTHS WAR / KILENC HÓNAP HÁBORÚ

Režie: Laszlo Csuja
Země původu: Maďarsko
Produkce: Agnes Horvath-Szabo, Andras Pires Muhi
Kamera: Zagon Nagy
Délka filmu: 75/50 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červen 2017


Čtyřiadvacetiletý chlapec z Maďarska už devět měsíců bojuje v rusko-ukrajinské válce. Jaká je jeho motivace? Není vlastenec a politika ho také nezajímá. Janiho rozhodnutí má jinou příčinu - chce získat nezávislost. Jeho skutečná válka znamená, že se po devíti měsících stane dospělým.

Film je natočen převážně metodou pozorování a jeho vizuální jazyk připomíná žánr docu-fiction. Tyto scény kontrastují s Janiho filmovými záznamy z mobilního telefonu, jejichž síla spočívá ve vypjaté subjektivitě a zhuštěném střihu.

Režisér Laszlo Csuja se narodil v roce 1984. Vystudoval scenáristiku na Maďarské akademii filmu a divadla. V současnosti studuje postgraduálně. Laszlovy krátké filmy se promítaly na filmových festivalech po celé Evropě, včetně Cannes Short Film Corner a MFF v Edinburghu. Zúčastnil se různých workshopů, například Talent Campusu v Sarajevu a na Berlinale a dokumentárního workshopu Aristoteles organizovaného společností ARTE. Žije v Budapešti, kde píše a natáčí dokumenty a krátké hrané filmy i divadelní hry. Jeho první celovečerní film podpořený Maďarským filmovým fondem je ve fázi předprodukce.

ELF PICTURES je nová budapešťská společnost vedená dvěma bývalými producenty na volné noze - Agnes Horvath-Szabo a Andrasem Pires Muhi. Oba mají pětiletou zkušenost s produkcí a spoluprací na mezinárodně uznávaných artových filmech a krátkých snímcích. V posledním roce se zaměřili na dokumentární tvorbu. Agnes a Andreas spojují své síly a nadšení, aby mohly vznikat vysoce kvalitní dokumentární a hrané filmy.

OPERA ABOUT POLAND / OPERA O POLSCE

Režie: Piotr Stasik
Země původu: Polsko
Produkce: Anna Gawlita
Kamera: Adam Palenta
Délka filmu: 75 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červen 2017


Film bude prvním polským filmovým projektem překračujícím žánrové hranice: je kombinací opery a dokumentu. Hudba, složená speciálně pro tuto příležitost bude doprovázet dokumentární obrazy (zachycující Polsko a Poláky) a psané i mluvené slovo (oznámení v místních novinách, fragmenty rozhlasových vysílání, poezii i prózu). Chceme vám vyprávět o současném Polsku. Náš příběh ale neobsahuje žádnou žurnalistiku ani politiku. Je to příběh o archetypech, symbolech, antropologii, filozofii a metafyzice. Co je to Polsko? Jaký k němu máme vztah? Kdo jsme? Co se s námi děje? Které etické hodnoty nám pomáhají a které jsou naším prokletím? Jsme národ usilující o sebedestrukci? Pácháme po staletí pomalou sebevraždu?

Piotr Stasik absolvoval kurz dokumentu na Wajdově škole. Mezi jeho filmy patří A Diary of A Journey (oceněný na Łagów FF, DocuDays UA a Krakow FF, kde získal Special Mention) a The Last Day of Summer (oceněný na goEast FF, Flahertiana FF, Camerimage FF a DocFilm FF).  Jeho nejnovější film 21xNew York se zúčastnil hlavní soutěže na letošním Krakovském filmovém festivalu a byl doporučen na Evropskou filmovou cenu.

Produkční společnost KIJORA založila Anna Gawlita v roce 2007. Věnuje se produkování dokumentarních i hraných filmů. Všechny filmy, na nichž se podíleli, byly oceněny na mezinárodních filmových festivalech. Jejich nejnovější celovečerní dokument Casa Blanca od režisérky Aleksandry Maciuszek získal ocenění na těchto festivalech: Krakovský filmový festival, Trinidad+Tobago, Jihlava MFDF a Punto de Vista. Momentálně pracují na experimentálním celovečerním filmu Hurrah, We’re Still Alive režisérky Agnieszky Polske a na dokumentárním debutu Anny Gawlity Krzyżoki.

PEPIK THE CZECH GOES TO POLAND IN A QUEST FOR LOVE OF GOD / ČESKÝ PEPÍK JEDE DO POLSKA POZNAT LÁSKU K BOHU

Režie: Vít Klusák, Filip Remunda
Země původu: Česká republika, Slovensko, Polsko
Producer: Jana Brožková, Zdeněk Holý
Kamera: Martin Tokár, Martin Matiášek
Délka filmu: 90 min
Fáze vývoje: produkce
Předpokládaná premiéra: červenec 2017


Ve středu Evropy těsně vedle sebe koexistují dva národy, které jsou si v mnoha ohledech blízké a přesto na světy vzdálené. Češi jsou horliví ateisté, zatímco Poláci se rodí jako pokřtění katolíci. Češi nevěřícně vrtí hlavou nad polskou zbožností, zatímco Poláci pohrdají českým životem bez Boha. Český dokumentární štáb se vydává na letní pouť napříč Polskem, aby skrze kameru zkoumal specifickou situaci vycházející z představ o "českém ateismu a polské zbožnosti".

Vít Klusák a Filip Remunda jsou zavedené režisérské duo. Oba vystudovali Katedru dokumentární tvorby na FAMU, kde Vít od roku 2005 učí. Proslavili se dokumentem Český sen, který byl vysílán na více než 30 mezinárodních televizních kanálech. Od roku 2003 společně provozují nezávislou produkční společnost Hypermarket Film Ltd., jednu z předních produkčních společností ve střední a východní Evropě. Filip Remunda je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu (www.docweb.net).

Vernes založila Jana Brožková v roce 2010. Společně se Zdeňkem Holým od roku 2013 produkuje nezávislé filmové projekty. Společnost se zaměřuje na dokumenty a celovečerní filmy s potenciálem oslovit mezinárodní publikum. Mezi jejich filmy patří portrét pedofila bez kriminálních sklonů (Daniel’s World, Panorama, Berlinale 2015) a vědecký dokument (Whose is My Child, vítěz dvou českých cen na AFO 2014).

 • Producent: Vernes - Jana Brožková, Zdeněk Holý
  Česká televize - Alena Müllerová, Jiří Vlach
  Hypermarket Film - Vít Klusák, Filip Remunda
  Plesnar & Krauss Fims - Joanna Plesnar, Maria Krauss
  Peter Kerekes
  PISF
  Karla Buriana 721/4, 370 01 České Budějovice
  jana@vernes.cz , +420 776650778, vernes.cz

THERE WILL BE FOG ON THE ROADS / NA DOROGAH BUDET TUMAN

Režie: Ivan I. Tverdovskij
Země původu: Rusko
Produkce: Ivan I. Tverdovskij, Natalia Mokritskaja, Mila Rozanova
Kamera: Alexander Mikeladze
Délka filmu: 100 min
Fáze vývoje: post-produkce
Předpokládaná premiéra: leden 2017


Jak jednou prohlásil Nikolaj Gogol, Rusko má dva problémy: hlupáky a cesty. V našem filmu je sledujeme oba. Prašná cesta spojuje jedno město s druhým. Na cestě je dálniční hlídka. A pak řidiči. Závodí spolu? Pomáhají si? Kdo je vítěz a kdo poražený? Zvláštní způsoby jejich koexistence odrážejí paradoxy zoufale zkorumpované společnosti v moderním Rusku.

Ivan I. Tverdovskij vystudoval Ruský institut pro kinematografii a jeho předchozí dokumentární tvorba byla oceněna na mnoha ruských a mezinárodních festivalech. Jeho první celovečerní film Corrections Class získal přes 35 ocenění po celém světě, včetně ceny za nejlepší film v soutěži Na východ od Západu na festivalu v Karlových Varech, kde měl světovou premiéru. Ivanův druhý celovečerní film Zoology natočený s podporou Eurimages bude promítám na několika prestižních mezinárodních festivalech v létě a na podzim 2016. V mezičase zůstává Ivan věrný dokumentární tvorbě.

New People je prominentní ruská produkční společnost. Jejím prvním počinem byl film Kirilla Serebrennikova Playing the Victim, který získal hlavní cenu na Filmovém festivalu v Římě. K dalším titulům patří Yuri's Day (Locarno FF, 2008), Four Ages of Love (2008), My Father Is Baryshnikov (2010), Corrections Class (2014, více než 35 ocenění v Rusku i zámoří) a nejnověji Zoology Ivana Tverdovského (v post-produkci).

 • Producent: New People Film Company
  Brusov Lane 2-14-74, Moskva, Rusko
  rosmillia@gmail.com, +1 530 204 8627

THE ROAD MOVIE / DOROGA

Režie: Dmitrij Kalašnikov
Země původu: Rusko
Produkce: Volia Chajkouskaya
Kamera: -
Délka filmu: 60 min
Fáze vývoje: post-produkce
Předpokládaná premiéra: březen 2017


Film je poskládaný z videí natočených autokamerou po celém Rusku a vyvěšených na YouTube. Hlavním protagonistou filmu je kolektivní obraz ruského člověka. Postavu nevidíme, ale slyšíme jeho/její hlas, jak reaguje na situace snímané z „neutrální“ perspektivy autokamery. Tato postava se pohybuje napříč ročními dobami a čelí podivným nebo nebezpečným situacím, zatímco neustává v pohybu na své nekonečné cestě.

Dmitrij se narodil v Archangelsku v roce 1986. V roce 2009 dokončil studium práv na Pomorské státní univerzitě a nastoupil na Státní filmovou a televizní univerzitu v Sankt-Petersburgu, kde absolvoval v roce 2014. Od roku 2011 pracuje jako střihač, kameraman a režisér v ateliéru Osm a půl, který vyrábí korporátní videa a dokumentární filmy. Režíroval Film About Love, který měl premiéru v roce 2015 na Visions du Réel ve švýcarském Nyonu. Jeho nejnovější film Waiting for the Show se promítal v roce 2015 na ArtDokFest v Moskvě.

Ateliér Osm a půl se zabývá převážně výrobou korporátních videí, ale natáčí také dokumenty. K jeho dílům patří například dokumentární seriály z let 2011-2012 The Rivers of the Ancient Russia (6 epizod) a Mysteries of the Sunken Ships (13 epizod), které vysílal kanál 24docTV. Nejnovější document Waiting for the Show měl premiéru v roce 2015 na ArtDokFest v Moskvě.

 • Producent: Eight and a Halfstudio
  Contact: 197101, St. Petersburg, Kamenoostrovskiy prospekt, 10, L, 74
  dima@8sp.ru, +7 (952) 220 67 82, www.8sp.ru

THE SELF AND THE OTHER / DESPRE SINE SI CELĂLALT

Režie: Ionut Piturescu
Země původu: Rumunsko
Producent: Alexandru Teodorescu
Kameraman: Alfredo Altamirano
Délka filmu: 85 min
Fáze vývoje: post-produkce
Předpokládaná premiéra: duben 2017


Todi staví školy a kostely. Je také mágem sýrů, které se naučil vyrábět od svých předků v izolované arumunské vesnici v albánských horách. Jeho přítel Spiru je uznávaným ekonomem v jedné tiranské společnosti, ale zároveň patří k nejoceňovanějším arumunským básníkům v jihovýchodní Evropě. Společně se vydávají na cestu po Balkánu, aby nasbírali znalosti potřebné k založení Kulturního centra pro arumunský výzkum a vzdělávání.

Režisér dokumentů Ionut Piturescu má zázemí v sociální antropologii. Jeho krátký dokument Quest (2010) byl nominován na cenu Silver Eye v rámci trhu East Silver v roce 2010 a získal cenu za nejlepší krátký film v Cannes v sekci Quinzaine des Realisateurs (2010). Film The Self and The Other bude jeho prvním celovečerním dokumentem.

Saga Film patří k největším produkčním společnostem v Rumunsku. V roce 2007 koprodukovala film režiséra Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. V roce 2010 produkovala celovečerní debut Bogdana Apetriho, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu. Saga Film nyní připravuje tři celovečerní debuty: dva dokumenty a jeden hraný film, které získaly státní finanční podporu od Rumunského filmového centra.

 

 

Spoluorganizátor Docu Talents @KVIFF

 

 

 • Zpět na aktuální ročník Docu Talents