Docu Talents from the East 2015

Na prezentaci Docu Talents from the East 2015 se opět představily nejpozoruhodnější autorské dokumentární projekty ze střední a východní Evropy, které jsou ve fázi produkce či postprodukce.

Režiséři a producenti vybraných celovečerních dokumentů představili své projekty s plánovaným uvedením do kin mezi srpnem 2015 a červencem 2016 v rámci osmiminutových prezentací.

Docu Talents from the East proběhlo v rámci industry sekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Organizováno ve spolupráci MFDF Ji.hlava a MFF Karlovy Vary.

DOCU TALENTS FROM THE EAST / 11. ročník / 7. července 2015 / MFF Karlovy Vary

PRACOVNÍ JAZYK / angličtina bez tlumočení

KONTAKT / Jarmila Outratová / Head of Industry Office / jarmila@dokument-festival.cz

 

Spoluorganizátor Docu Talents from the East

 

One-to-one meetings

Po prezentacích následovala osobní setkání s těmito experty:

 

Fotogalerie Docu Talents from the East 2015

Prezentované projekty

RODNIJE / CLOSE RELATIONS

Režie: Vitaly Mansky
Země: Ukrajina
Producent: Guntis Trekteris, Simone Baumann, Marianna Kaat, Natalya Manskaya
Kamera: Alexandra Ivanova
Délka filmu: 80/52 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: počátek roku 2016


Režisér Vitaly Mansky ohledává ukrajinsko-ruské vztahy očima svých nejbližších příbuzných: matky Viktorie, jeho tet a jejich rodin ze Lvova, Oděsy, Krymu a Doněcku. Třebaže jsou blízce spřízněni, každý z příbuzných šel odlišnou životní cestou a konflikt vnímají velmi rozdílnými způsoby. Díky tomuto jedinečnému, osobnímu přístupu mohou diváci nahlédnout na hluboké kořeny ukrajinsko-ruské krize.

Vitaly Mansky se narodil roku 1963 ve Lvově a do roku 1989 studoval na VGIK (Všeruský státní institut kinematografie). Režíroval přes tři desítky filmů, jež byly uvedeny na více než 400 mezinárodních filmových festivalech, například v Cannes, San Sebastiánu, Tokiu, Rotterdamu, Berlíně, Amsterdamu, Moskvě, Oberhausenu, San Francisku, Locarnu, Mnichově, Torontu, Montrealu, Turíně, Krakově, Rio de Janeiru, Jamagatě, Lisabonu, Londýně a dokonce i v Pchjongjangu.  

Společnost Ego media sídlící v Rize založil zkušený lotyšský producent Guntis Trekteris. Produkuje dokumentární a hrané filmy pro tamější i mezinárodní obecenstvo. Z posledních filmů můžeme jmenovat dokumenty Beyond The Fear, poslední dílo Herze Franka (2015, za koprodukce Marie Kravčenko, Lotyšsko/Rusko/Izrael), jehož premiéra proběhla na kanadském festivalu Hot Docs, dále Chronicles of the Last Temple (2012) od Davida Simanise nebo snímek The Invisible City (2014), nový a ambiciózní příběh Viestura Kairishe o životě po konci světa, natočený v Černobylu.

 • Produkce: Ego Media - Guntis Trekteris, Baltic Film Production - Marianna Kaat,
  Saxonia Entertainment - Simone Baumann, Studio Vertov - Natalya  Manskaya
 • Kontakt: Baznīcas iela 8, LV-1010, Rīga, Lotyšsko
  guntis@egomedia.lv, +37 129 219 373, www.egomedia.lv

 

ČIERNA / PERIPHERY

Režie: Mária Rumanová
Země: Slovensko
Producent: Ivan Ostrochovský
Kamera: Michal Fulier, Radka Šišuláková
Délka filmu: 70 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: březen 2016

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Portrét městečka na samém okraji Evropské unie a kolektivní identity jeho obyvatel. Čierna nad Tisou, které se dříve přezdívalo „zlatá brána komunismu“, se proměnila v chátrající obraz východní periferie. Místní se snaží najít novou cestu do světa a svou roli ve zdánlivě nehybném prostředí bývalé překládkové železniční stanice.

Mária Rumanová po ukončení studia filmového dokumentu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě dovedla práci na svém absolventském filmu do podoby celovečerního dokumentu Čierna. Uznání se jí dostalo již díky krátkometrážnímu dokumentu Izolácia (2013), za který obdržela cenu za nejlepší režii na festivalu studentských filmů Áčko. Spolupracuje takés divadly a organizacemi zaměřenými na romskou menšinu.

Společnost Punkchart Films založili roku 2009 scenárista Marek Leščák, střihač Maroš Šlapeta a režisér Ivan Ostrochovský. Vedle několika televizních seriálů produkovala či koprodukovala řadu celovečerních a dokumentárních filmů (Až do města Aš, Zvonky šťiastia, Eugéniové a Koza). V současné době společnost připravuje, produkuje a postprodukuje několik celovečerních dokumentů a hraných filmů.

 

KIEDY WRÓCISZ / WHEN YOU RETURN

Režie: Anna Zamęcka
Země: Polsko
Producent: Anna Wydra, Zuzanna Król-Maziarzewska, Anna Zamęcka
Kamera: Małgorzata Szyłak
Délka filmu: 75 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: listopad 2015


Před Olinými osmými narozeninami odešla její matka od rodiny a na děvčátko padla starost o otce a autistického bratra. Chtěla z něj vychovat „normálního“ kluka. Bráška se ale měl za šimpanze a čekal, že mu jednoho dne naroste srst a drápy. Teď je Ole čtrnáct. Touží po normálním domově, a proto se bratra horlivě snaží poslat na první svaté přijímání; touží po rodinné večeři a darech, tak jako to vidí u ostatních. Ale ještě tu je jeden důvod. Především se jedná o příležitost setkat se znovu s maminkou. Slíbila, že by přišla. Ola na ni ve skutečnosti nikdy nepřestala čekat.

Anna Zamęcka absolvovala obory kulturní antropologie a žurnalistika na Varšavské univerzitě, studovala též na Fakultě filmových a mediálních studií Kodaňské univerzity. Prošla celou řadou filmařských kurzů (mimo jiné kurz pro dokumentaristy DOK PRO na Škole filmové režie Andrzeje Wajdy, dále sociálně zaměřený ESoDoc 2011 nebo tvůrčí dílnu holandského festivalu IDFA 2014). Dokument Kiedy wrócisz je její celovečerní debut.

Produkční společnost Otter Film založila Anna Wydra v roce 2009, sídlí ve Varšavě a zaměřuje se na umělecké a dokumentární filmy určené jak pro televizi, tak pro kina, klade důraz na mezinárodní trh. Společnost se účastní tvůrčích dílen a prezentací v přesvědčení, že intenzivní rozvoj projektů, koprodukce a mezinárodní distribuce jsou předpokladem úspěchu na mezinárodní úrovni.

 • Produkce: Otter Films – Anna Wydra, Zuzanna Król-Maziarzewska, Anna Zamęcka 
 • Kontakt: Puławska 61, room 506, 02-595 Varšava, Polsko
  annawydra@otterfilms.pl, +48 609 841 445, www.otterfilms.pl

 

SFÉRA / THE SPHERE

Režie: Martin Kollár
Země: Slovensko
Producent: Ivan Ostrochovský
Kamera: Martin Kollár
Délka filmu: 52 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: listopad 2015

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Příběh dvaačtyřicetiletého muže, který se jednoho dne rozhodne odejít od rodiny. Jeho nenápadné putování je zachyceno deset let poté, co se na potulku vydal. Jeho cesta představuje útěk, způsob, jak se vyhnout zásadnímu rozhodnutí, způsob, jak se zbavit dvoukilového nádoru na obličeji, jejž se bez úspěchu snaží zakrýt vousy. Utíká před strachem, nesnesitelnými situacemi, počasím, den co den hledá místo na přespání. Zdraví mu však nepřestává připomínat skutečný stav věcí: čeká jej operace, která může mít fatální následky.

Martin Kollár vystudoval kameru a fotografii na bratislavské Vysoké škole múzických umění. Nyní pracuje jako nezávislý fotograf, filmař a režisér. Jako fotograf se zaměřuje na dlouhodobé projekty a využívá rezidenčních pobytů; vystavuje po celém světě a získal celou řadu cen. Jako filmař pracoval na několika oceněných filmech, například Koza (2015), Sametoví teroristé (2013), Jak se vařily dějiny (2009) nebo 66 sezón (2003). Momentálně pracuje na dokumentu Sféra.

Společnost Punkchart Films založili roku 2009 scenárista Marek Leščák, střihač Maroš Šlapeta a režisér Ivan Ostrochovský. Vedle několika televizních seriálů produkovala či koprodukovala řadu celovečerních a dokumentárních filmů (Až do města Aš, Zvonky šťiastia, Eugéniové a Koza).

 

SAGNEBI / THE THINGS

Režie: Nino Gogua
Země: Gruzie
Producent: Natia Guliashvili
Kamera: Sandro Khutsishvili
Délka filmu: 60 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: červen 2016

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Dokumentární projekt Sagnebi si všímá těch posledních a jediných věcí, jež si s sebou gruzínští uprchlíci vzali ze svých domovů, které byli nuceni opustit během srpnové války s Ruskem v roce 2008. Film zachycuje nynější vztah předmětů a jejich majitelů a to, jak si navzájem utvářejí novou identitu. Věci, výjimečné suvenýry z dob minulých, se staly jediným zbývajícím hmatatelným pojítkem mezi přítomností a minulostí. Jaké emoce vzbuzují dnes, v nových domech uprchlické kolonie Khurvaleti?

Nino Gigua dokončila stadium bakalářského oboru televizní a rozhlasová žurnalistika na Tbiliské státní univerzitě v roce 2009. Poté začala pracovat ve zpravodajském pořadu bez voiceoveru NO COMMENT gruzínské stanice Maestro TV. Ve stejné době získala první zkušenosti s natáčením dokumentů jako asistentka režisérky Salome Jashi. Pracovala též jako redaktorka pro tištěné a internetové médium Liberalli (www.liberali.ge). Od roku 2012 Nino pracuje ve Státním muzeu gruzínské literatury. Premiéra jejího prvního dokumentárního filmu Madona proběhla na švýcarském festivalu Visions Du Reel v roce 2015.

Nezávislá produkční společnost Cinemark byla založena v gruzínské metropoli Tbilisi roku 2012. Snaží se přispět k přípravě a produkci dokumentárních filmů zaměřených na různé sociální problémy s dopadem na domácí i mezinárodní publikum.

 

MUQEDDES INEK / HOLY COW

Režie: Imamaddin Hasanov
Země: Ázerbájdžán
Producent: Andra Popescu
Kamera: Cerver Azimzadeh
Délka filmu: 80/43 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: listopad 2015

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Konzervativní komunitou malebné ázerbájdžánské vísky, která odmítá jakkoli měnit zažité tradice, otřese sen jednoho z vesničanů: Tapdyq si chce opatřit evropskou krávu. V televizi totiž zjistil, že pokud se o ni dobře postará, dává až čtyřicet litrů mléka, tedy čtyřikrát víc než místní kravky. Její krása, mohutnost a majestátnost jej ohromí natolik, že ji chce pojmenovat Madona. Po letech šetření se konečně blíží jaro, kdy si ji bude moci odvést domů.

Úspěšný filmař Imam Hasanov pochází z ázerbájdžánské metropole Baku. Poté, co na Státní univerzitě v Baku vystudoval filmovou a divadelní režii, debutoval jako režisér několika divadelních her a založil Creative Youth Organisation – Azerbaijan Union of Theatrical Figures (Organizaci mladých tvůrců – Ázerbájdžánské divadelní sdružení). V roce 2006, po absolvování kurzu dokumentárního filmu ve francouzském studiu Ateliers Varan, začal pracovat jako režisér krátkých reportáží a seriálů ve státní televizi. V roce 2014 se zúčastnil šestidenního tvůrčího programu Berlinale Talents.

Nezávislou produkční společnost Free Art založil Imamaddin Hasanov v roce 2008. O tři roky později se společnost začala zaměřovat na videoklipy a televizní reklamy. V roce 2012 Free Art produkovala první dokumentární film Imamaddina Hasanova. Společnost se věnuje autorským a uměleckým filmům, dále tvůrčím dokumentům s lokálním dopadem a globálním přesahem.

 • Produkce: Free Art - Andra Popescu, Kloos & Co. – Veronika Janatková
 • Kontakt: Abseron rayonu, Saray qasabasi, Yeni Street, No. 106/107, Baku, Ázerbájdžán
  imam.gasan@gmail.com, +994 50 375 99 59

 

ARKHI / THE STATION

Režie: Salomé Jashi
Země: Gruzie
Producent: Salomé Jashi, Urte Fink, Gregor Streiber
Kamera: Salomé Jashi
Délka filmu: 90/75 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: leden 2016


Dariko představuje jedinou publicistku a hlavní oporu dvoučlenné televizní stanice Jikha TV v malém gruzínském městě. Při hledání zpráv projíždí okolí a v poklidu odkrývá tužby usedlíků. Jednotlivé složky filmové mozaiky pojí televize a okolnosti spojené s živým vstupováním. Malá televizní stanice čelí velké změně: musí přejít na digitální vysílaní. Vzhledem k jejímu starému vybavení a nízkým příjmům může počítat své poslední dny. Pro místní to ale také může být poslední šance objevit se na televizní obrazovce před tím, než vysílání přebere celostátní televize.

Gruzínská dokumentaristka Salomé Jashi nyní sídlí v Berlíně. Vystudovala filmový dokument na Royal Holloway Londýnské univerzity. Spoluzaložila produkční společnost Sakdoc Film. Její předchozí film Bakhmaro (2011) obdržel čestné uznání pro mladý talent na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních a animovaných filmů v Lipsku, byl oceněn jako nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy na jihlavském festivalu, dále byl v témže roce nominován na ocenění Asia Pacific Screen a Silver Eye.

Gruzínská produkční společnost Sakdoc Film se soustředí na dokumentární tvorbu. Snaží se mapovat přechodné období, v němž se Gruzie na své cestě k moderní podobě státu nachází. Vyjma produkce Sacdoc Film iniciuje a zastřešuje projekty s natáčením dokumentů spojené, organizuje například tvůrčí dílny a filmové projekce.

 • Produkce: Sakdoc Film - Salomé Jashi
  inselfilm production - Urte Fink, Gregor Streiber
 • Kontakt: 24g Khazbegi Ave. Hall 5, F151, Tbilisi 0160, Gruzie
  salome@sakdoc.ge, +995 593 323 929; +995 577 443 272, www. sakdoc.ge

 

NEBEZPEČNÝ SVĚT RAJKA DOLEČKA / THE DANGEROUS WORLD OF RAJKO DOLEČEK

Režie: Kristýna Bartošová
Země: Česká republika
Producent: Kristýna Hněvsová, Dagmar Sedláčková
Kamera: Kristýna Bartošová
Délka filmu: 70 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2015

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Mladá režisérka se vydává za stárnoucím profesorem hledat recepty na život těla a duše. Co ale dívce s rodinou v Bosně poradí srbský nacionalista a blízký přítel Ratka Mladiće? Dialog o překračování vlastních předsudků a ideologií se snahou najít smíření.

Kristýna Bartošková studuje na katedře dokumentární tvorby pražské FAMU od roku 2010. V roce 2011 natočila s Vítem Klusákem a svými spolužáky dokument Film jako Brno, ve stejném roce i vlastní film Broučci. Její krátkometrážní dokument Pod lampou je tma (2013) byl nominován na Cenu Pavla Kouteckého.

Nezávislá produkční společnost MasterFilm, s. r. o. se zaměřuje na invenční autorská audiovizuální díla zejména mladých filmařů. Zaštítila vznik komedie Parádně pokecal (premiéra na MFF Karlovy Vary 2014) a v současné době produkuje několik animovaných a experimentálních filmů.

 

FOUR PASSPORTS / FOUR PASSPORTS

Režie: Mihajlo Jevtić
Země: Německo, Srbsko, Chorvatsko
Producent: Natalia Imaz, Morana Komljenović
Kamera: Mihajlo Jevtic, Stanimir Tomic, Bojana Burnac
Délka filmu: 80/52 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2015

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Částečně animovaný dokument Four passports vyprávěný v první osobě podává z režisérovy perspektivy svědectví o identitě a nedávné historii bývalé Jugoslávie a o odchodu z ní, a to od časů Socialistické federativní republiky Jugoslávie (SFRJ) do dnešního Srbska, od časů Mihajlova dětství do jeho dospělosti. Tento film je portrétem vylíčeným od muže chystajícího se opustit svou zem, je jeho cestovním zavazadlem. Příběh čtyř pasů a jedné země, loučení vytvářeného po pětadvacet let. Intimní putování mikrokosmem Mihajlovy rodiny a přátel, současnými obrazy, rodinným 8mm archivem, animovanými sny a vzpomínkami.

Mihajlo se narodil roku 1978 v Bělehradě, hlavním městě bývalé Jugoslávie. Dokument studoval v pařížském Atéliers Varan, absolvoval též tvůrčí program Berlinale Talents. Z jeho předchozí tvorby můžeme jmenovat po třech krátkometrážních filmech i dokumentech. Od roku 2008 učí Mihajlo v Bělehradském akademickém filmovém centru scenáristiku a režii. V roce 2012 založil produkční společnost Film The World, která se specializuje na nízkorozpočtové tvůrčí projekty a výuku filmu. Dokument Four passports je Mihajlovým prvním celovečerním filmem.

Společnost Parabellum Film založená roku 2010 se soustředí na zejména na mladé talenty a tvorbu ženských režisérek. Dosud koprodukovala dokumenty Status of Life (Hofer Filmtage) a cenami ověnčený snímek The Incredibles (filmový festival v San Sebastiánu atd.). Vyjma několika připravovaných filmů právě probíhá postprodukce dvou snímků: již zmiňovaného dokumentu Four passports a dále filmu Fany de la Chicaʼs Time Amongst Olive Trees.

 

RINO / RINO

Režie: Jakub Wagner
Země: Česká republika
Producent: Richard Malatinský
Kamera: Viktor Smutný
Délka filmu: 90 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: leden 2016

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Dokumentární film Rino se snaží zprostředkovat niterný vhled do mysli a života Karla Köchera, nejúspěšnějšího československého špióna během studené války. Tomu se v sedmdesátých podařilo infiltrovat do CIA, odkud do Československa, ale také KGB posílal tajné informace. Nyní osmdesátiletý Karel Köcher promlouvá o svých činech, motivacích a celkově hodnotí svůj život. Jak se zdánlivě obyčejný muž stane špičkovým tajným agentem v cizí zemi? A jaké má takové rozhodnutí dopad na lidskou mysl a duši? Pokládají se otázky, odkrývají tajemství. Vítejte ve světě mezinárodní špionáže – blíže než kdykoli předtím.

V roce 2002 obdržel Jakub Wagner bakalářský titul v oboru režie na pražské FAMU, kde následně pokračoval ve studiu dokumentaristiky jež uzavřel roku 2014 absolventským filmem Rodinné záležitosti / Něco z videodeníků. Je též autorem dokumentárních portrétů Profil – Jan Kaplický (2004) a Váňa (2012).

Malá produkční společnost SCREENFABRIC se zaměřuje na přípravu a produkci audiovizuálních děl. Společným jmenovatelem projektů produkovaných SCREENFABRIC je poctivá práce a dobrá kvalita s ohledem na umělecké vyjádření. Značka SCREENFABRIC se zaobírá samotnou podstatou umění a snaží se pomoci najít jeho místo v současném světě.

 

TJ ROMA / FC ROMA

Režie: Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová
Země: Česká republika
Producent: Pavla Janoušková Kubečková
Kamera: Jiří Chod, Rozálie Kohoutová
Délka filmu: 80 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2015


Nejpopulárnějším sportem na světě je bezpochyby fotbal a snad každý fanoušek zná slogan UEFA Say no to racism. Nicméně ne všude na světě jsou protihráči na fotbalovém trávníku považováni za rovnocenné. Minulý rok začal v české nižší lize působit neobvyklý fotbalový klub: mužstvo TJ Roma se skládá hlavně z romských hráčů. Vzhledem k tomu, že romská populace se rozhodně netěší velké přízni, odmítli jejich protihráči s týmem hrát. Film plný jemného humoru sleduje příběh tohoto fotbalového mužstva na pozadí jedné sezóny.

Tomáš vystudoval politologii, mezinárodní vztahy a právo na Univerzitě Karlově. Filmu se věnuje již přes deset let, nejprve jako scenárista a dramaturg, později též jako režisér a producent (společnost Cinema Arsenal). Společně s Pavlem Abrahámem natočil filmy Česká RAPublika (2008) a Dva nula (2012).

Rozálie vystudovala dokumentární film na pražské FAMU. Za svůj první film Roma Boys – Příběh lásky (2009) dostala celou řadu ocenění. Studium na FAMU úspěšně uzavřela absolventským dokumentem Kytlice, Zimmer frei (2012), podílela se také na povídkovém dokumentárním eseji Gottland (2014).

Nutprodukce je česká produkční společnost. Její portfolio se vyznačuje bohatou zkušeností počínaje dokumenty přes kvalitní televizní seriály až po animovanou tvorbu. Ve filmotéce Nutprodukce nalezneme například miniseriál Hořící keř (2013, obdržel 11 Českých lvů), dále snímek Graffitiger (2010, nominovaný na studentského Oscara) nebo animovaný film Pandy (2012, třetí cena na festivalu v Cannnes 2013).

 

85 GRAMME / 85 GRAMS

Režie: Ion Gnatiuc, Petre Matei
Země: Rumunsko
Producent: Mihai Andrei Leaha
Kamera: Ion Gnatiuc
Délka filmu: 90 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: květen 2016

Trailer ke zhlédnutí ZDE


Dokument 85 gramme líčí svízele rumunského historika a aktivisty, který se snaží pomoci posledním přeživším romského holokaustu získat důchod, na který mají jako deportovaní nárok. V zemi, jejíž instituce stále fungují pod vlivem rasismu, čelí během tohoto bezodkladného procesu odporu státních úřadů a byrokracie.

Ion se poté, co vystudoval kameru a střih, vzhledem ke svému dlouhodobému zájmu o lidská práva a kulturní rozmanitost rozhodl pracovat v oboru filmového dokumentu. Při natáčení snímku Valley of Sights, rumunského dokumentu o romském holokaustu během druhé světové války, který vznikal na Ukrajině, pracoval jako asistent kamery a tazatel. Později se zapojil do přípravy dvou celovečerních snímků – The Embellished Ox a Shooting the Goat – v obou případech jako asistent kamery a režie. Ve vlastních filmech používá různé filmové techniky a stejně tak různými způsoby přistupuje k zachycovaným osobám a námětům.

Nezávislá společnost produkující dokumentární filmy TRIBA Film sídlí v rumunském městě Cluj Napoca. Snaží se pracovat na filmech, které spojuje hluboký zájem o lidské hodnoty a kultury.

 • Produkce: TRIBA Film - Mihai Andrei Leaha
 • Kontakt: 4 Vrancea street, Cluj-Napoca, Rumunsko
  contact@triba.ro, +40 751 050 324, www.triba.ro

 

 • Zpět na aktuální ročník Docu Talents