Docu Talents from the East 2014

Na prezentaci Docu Talents from the East 2014 se představily nejpozoruhodnější autorské dokumentární projekty ze střední a východní Evropy, které jsou ve fázi produkce či postprodukce.

Režiséři a producenti dvanácti vybraných celovečerních dokumentů představili své projekty s plánovaným uvedením do kin mezi srpnem 2014 a červencem 2015 v rámci osmiminutových prezentací.

Docu Talents from the East proběhlo v rámci industry sekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Organizátorem byl MFDF Ji.hlava a MFF Karlovy Vary.

 

DOCU TALENTS FROM THE EAST / 10. ročník

 • 8. července 2014 / 14:00 – 16:00
 • Vila Barrandov Studia (Vila Becher, Krále Jiřího 9)
 • MFF Karlovy Vary

 

One-to-one meetings

Po prezentacích následovala osobní setkání s těmito experty:

 

Fotogalerie Docu Talents from the East 2014

 

Prezentované projekty

SIPELGAPESA / ANTHILL

Estonsko
Režie: Vladimir Loginov
Produkce: Elina Litvinova
Kamera: Max Golomidov
Délka filmu: 90 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2014

Snímek Anthill pojednává o osudech obřího garážového komplexu na největším sídlišti v estonském Tallinnu. Sedm set majitelů garáží tvoří svérázný pánský klub — jedni se zde vzorně starají o své miláčky na čtyřech kolech, jiní si garážové prostory naopak uzpůsobili k bydlení. Unikátnost celého komplexu podtrhuje existence soukromé sauny, restaurace, veterinární kliniky a dalších artefaktů z doby před 20 lety.

Vladimir Loginov se narodil v roce 1976 v Tallinnu. Vystudoval obor sociologie na Mezinárodní univerzitě sociálních věd a dodatečné zkušenosti získal v oblasti televizní produkce, zpravodajské a reklamní tvorby při práci pro BBC a Moskevský kongres. Loginovova filmografie zahrnuje krátkometrážní i celovečerní snímky: Remembering Tomorrow, Identity a Wedding for Dummies. Login získal hlavní cenu za krátkometrážní film na festivalu Kinoshok v Rusku a v Arménii a jeho filmy byly vybrány pro trh East Silver Market. Snímek Anthill skýtá příležitost nahlédnout do minulosti za plechovými dveřmi, které ukrývají s láskou budované mikrosvěty.

Společnost Allfilm, založená roku 1995, je jedním z největších a nejvýznamnějších filmových studií v Estonsku. Produkční činnost společnosti Allfilm zahrnuje hrané i dokumentární filmy, reklamní i televizní tvorbu. Studio spolupracuje jak s profesionály, tak i se začínajícími filmaři. Díky svým dlouholetým zkušenostem v oboru se společnost Allfilm stala důvěryhodným mezinárodním partnerem.

Allfilm je členem Asociace estonských producentů a Mezinárodního kvora filmových producentů. Elina se účastní projektu Emerging Producers 2014, jehož kurátorem a organizátorem je MFDF Ji.hlava.

 

DANIELŮV SVĚT / DANIEL'S WORLD

Česká republika
Režie: Veronika Lišková
Produkce: Zdeněk Holý, Jana Bebrová
Kamera: Braňo Pažitka
Délka filmu: 75 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2014

Daniel je mladý muž, student a spisovatel. Daniel je pedofil. Je zamilovaný a vlastní orientaci netají, a to ani před rodiči milovaného chlapce. Daniel nikdy žádnému dítěti neublížil. Stejně jako Jirka Fx100d, Tomáš Efix, Petr Kasz, MR_Xguard, Elrond a další jeho známí z řad českých pedofilů. Jakou podobu má ten nejniternější cit v podání Daniela a jeho přátel? Filmový portrét české pedofilní komunity a životních radostí i strastí jejích členů. Příběh zakázané lásky a neustálého boje za smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti.

Veronika Lišková vystudovala kulturologii na Filozofické fakultě UK a scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Během svých studií spolupracovala s řadou filmových institucí a festivalů a pracovala jako šéfredaktorka časopisu Nový Prostor, populárního dvouměsíčníku prodávaného lidmi bez domova. Od roku 2012 působí v Institutu dokumentárního filmu, neziskovém centru podporujícím autorské dokumentární filmy. Její filmografie zahrnuje následující tituly: Doteky tance (2010); Mezičas (cena za výhled do budoucnosti na festivalu Arts&Films v Telči, 2010); Dokud nás Bůh nerozdělí (2011); Trochu lepší svět (2012).

Společnost Vernes byla založena v roce 2010 jako nezávislá produkční společnost. Náš dokumentární film Čí je moje dítě získal cenu RWE jako nejlepší český populárně-vědecký dokumentární film na festivalu Academia Film Olomouc. Natočili jsme krátký internetový seriál Dámi nedámi, který byl uveden na festivalech ve Vancouveru, LA a Melbourne. Na rok 2015 chystáme natáčení snímku Český Pepík — performativního dokumentu o nejvíce ateistické a o nejvíce zbožné zemi v Evropě.

 • Produkce: Vernes s.r.o. — Zdeněk Holý, Jana Bebrová
 • Kontakt: Karla Buriana 721/4, 370 01 České Budějovice, ČR
 • jana@vernes.cz, +420 776 650 778, www.vernes.cz

 

DALEKO ZA SLUNCEM / FAR BEYOND THE SUN

Česká republika
Režie: Olga Špátová
Produkce: Tereza Polachová, Hana Kastelicová
Kamera: Olga Špátová
Délka filmu: 70 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: listopad 2014

Příběh obdivuhodného muže, medika Aleše Bárty, který se rozhodl zasvětit svůj život práci v malé venkovské nemocnici v západní Keni, kterou sám před deseti lety vybudoval. Se svými českými přáteli, doktory a mediky prožívá jak pocity beznaděje, tak i radost z úspěchu.

Olga Špátová natočila čtyři krátké filmy a získala 23 ocenění na mezinárodních festivalech, jak v kategorii amatérských, tak i profesionálních filmů. Dokumentární filmografie — její film Trojhra (2004) získal dvě významná ocenění na regionálních festivalech; film Dobře placená procházka '07 (2008) obdržel několik cen na regionálních festivalech; celovečerní dokument Oko nad Prahou vyhrál v říjnu 2010 hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě; a celovečerní dokument Největší přání 3 o hodnotách a snech mladé generace narozené ve svobodné společnosti.

Původní produkci HBO Europe odstartovala v roce 2004 zábavná show Na stojáka (Stand Up). Na její úspěch navázaly filmy zaměřené na kontroverzní témata — Erotic Nation (2009, Peter Begányi), Nebe peklo (2010, David Čálek), For Semafor (2010, Miroslav Janek), Zachraňte Edwardse (2010, Dagmar Smržová), Rock života (2011, Jan Gogola Jr.), Generace Singles (2011, Jana Počtová) a Otázky pana Lásky (2013, Dagmar Smržová). HBO Europe se rovněž produkčně podílela na hraných projektech, např. na režisérských debutech Dvojka (2009, Jaroslav Fuit) a DonT Stop (2012, Richard Řeřicha), trojdílném projektu Hořící keř (2013, Agnieszka Hollandová) a na dvou sezónách Terapie (2011, 2013). Zatím posledním hraným projektem je třináctidílný seriál Až po uši režiséra Jana Hřebejka.

 • Produkce: HBO Europe — Tereza Polachová, Hana Kastelicová
 • Kontakt: Jankovcova 1037/49, 17000 Praha 7, ČR
 • tereza.polachova@hbo.cz, +420 731 477 353, www.hbo.cz

 

GADŽO / GADJO

Česká republika
Režie: Tomáš Kratochvíl
Produkce: Filip Remunda, Vít Klusák
Kamera: Tomáš Kratochvíl
Délka filmu: 70/90 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: únor 2015

Poté, co ho opustila žena, rozhodl se autor snímku odstěhovat z centra Prahy do údajně nejhoršího romského ghetta v Čechách. Zde ho vzal pod svá křídla nechvalně známý klan bývalých zločinců. Gadžo jim pomáhá opravit poničený dům a stává se doslova jedním z členů rodiny. Rozhodne se zjistit, co je příčinou úpadku ghetta, ve kterém našel svůj nový domov. Účastní se i protiromských pochodů a snaží se zjistit motivace všech zúčastněných skupin. Rok a půl po svém příchodu do ghetta gadžo spolu se svou bílou rodinou i s místními Romy slaví své třicáté narozeniny.

Autor vystudoval Fakultu humanitních studií Karlovy Univerzity a poté studoval střih na FAMU. Jeho školní snímek byl zakomponován do mezinárodního celovečerního díla (Hives, 2012) uvedeného na festivalu v San Sebastianu. Pro Českou televizi natočil autorský dokumentární snímek Shakespeare v ghettu, 2012. V průběhu své dlouhodobé spolupráce s Akademií múzických umění vytvořil dokumentární film Kamarádi (2011)a celovečerní film Záporno (2013). V současné době žije v romském ghettu.

Společnost Hypermarket Film založili v roce 2003 Vít Klusák a Filip Remunda jako nezávislou produkční společnost. Věnujeme se převážně tvorbě celovečerních dokumentárních filmů a televizních seriálů. Z etických důvodů a z důvodu ochrany autorských práv se nepodílíme na tvorbě reklamy. Náš první celovečerní snímek Český sen byl uveden v kinech ve 12 zemích, včetně USA a Velké Británie.

 

V PAPRSCÍCH SLUNCE / IN THE RAYS OF SUN

Česká republika, Rusko, Německo
Režie: Vitalij Manskij
Produkce: Filip Remunda, Vít Klusák, Natalia Manskaja, Simone Baumann
Kamera: Alexandra Ivanova
Délka filmu: 60/90 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: červen 2015

Díky možnosti natáčet na místech, kam nikdy nevkročil filmový štáb, ukazuje tento snímek život v Severní Koreji v mnohem větší šíři než všechny předešlé filmy. Režisér Vitalij Manskij získal pro natáčení svého dokumentárního snímku v rámci vůbec první rusko-severokorejské spolupráce všeobecné oficiální povolení. Film se snaží zdokumentovat každodenní život v Severní Koreji jak v jejím hlavním městě, tak i na venkově. Snímek sleduje po dobu jednoho roku členy rodiny žijící v Pchjongjangu, a to z perspektivy osmileté Zin Mi, jediné dcery poslušného severokorejského páru.

Vitalij Manskij se narodil ve Lvově v roce 1963. V roce 1982 nastoupil na studia na Všeruský státní institut kinematografie (VGIK) do skupiny S. E. Medynského.  Na poli kinematografie debutoval v roce 1989 a dosud natočil přes 30 filmů. Jeho díla byla uvedena na více než 400 mezinárodních filmových festivalech, včetně festivalu v Cannes, San Sebastianu, Rotterdamu, Berlíně, Amsterdamu, Moskvě, Oberhausenu, San Francisku, Locarnu, Mnichově, Torontu, Montrealu, Turíně, Krakově, Riu de Janeiru, Yamagatě, Lisabonu a na mnoha dalších.

Společnost Hypermarket Film založili v roce 2003 Vít Klusák a Filip Remunda jako nezávislou produkční společnost. Věnujeme se převážně tvorbě celovečerních dokumentárních filmů a televizních seriálů. Z etických důvodů a z důvodu ochrany autorských práv se nepodílíme na tvorbě reklamy. Náš první celovečerní snímek Český sen byl uveden v kinech ve 12 zemích, včetně USA a Velké Británie.

Vertov studio — Studio „Vertov. Real Cinema“ je jednou z prvních produkčních společností založených po roce 1991 v Rusku. Společnost Vertov produkuje výhradně dokumentární filmy a televizní pořady. Od svého založení se podílela na produkci více než 200 filmů oceněných na různých festivalech.

Saxonia Entertainment je jednou z předních německých produkčních společností zaměřujících se na publicistické a zábavné pořady. Zabývá se především mezinárodní koprodukcí, historickými pořady, kvalitními hranými rekonstrukcemi a produkcí ze zemí bývalého Sovětského svazu a východní Evropy.

 • Produkce: Hypermarket Film — Filip Remunda, Vít Klusák; Vertov studio — Natalia Manskaja; Saxonia Entertainment GmbH — Simone Baumann
 • Kontakt: Hypermarket Film, Křemencova 10, 110 00 Praha 1, ČR
 • email@hypermarketfilm.cz, +42 736 631 005, www.facebook.com/hypermarketfilm

 

KOUDELKA: SHOOTING HOLY LAND / KOUDELKA: SHOOTING HOLY LAND

Izrael, ČR, Francie
Režie: Gilad Baram
Produkce: Yulie Cohen, Radim Procházka, Paul Saadoun, Karen Michael (Arte France), Ivana Pauerová (ČT)
Kamera: Gilad Baram
Délka filmu: 52/75 min
Fáze přípravy: dokončeno natáčení
Předpokládané datum premiéry: červenec 2015

Čtyřicet let od vzniku ikonických snímků ruské invaze Prahy přijíždí sedmdesátiletý český fotograf, Josef Koudelka, poprvé do Svaté země. Píše se rok 2008 a uznávaný umělec se podruhé v životě rozhodl fotit ozbrojený konflikt. Tentokrát v Izraeli a Palestině. Film Koudelka: Shooting Holy Land je intimním a neopakovatelným svědectvím fotografova tvůrčího procesu.

Gilad Baram: Narodil se v Izraeli v roce 1981. S vyznamenáním získal v roce 2010 titul B.F.A na katedře fotografie na Bezalelské akademii umění a designu v Jeruzalémě. Jeho díla byla uvedena v rámci samostatných i společných výstav na různých místech v Izraeli i v Evropě: Tacheles Kunsthaus, Berlín; Gasteig, Mnichov; Tavi Art Gallery, Tel Aviv-Jaffa; Centrum současného umění (CCA), Tel Aviv-Jaffa. Má pracovní zkušenosti jako produkční a lokační manažer v oblasti filmové a televizní produkce u JAP a jako asistent fotografů jako Josef Koudelka, Gilles Peres, Stephen Shore a Jeff Wall.

Yulie Cohen od roku 1996 natáčí a produkuje dokumentární filmy. Film My Terrorist (2002) získal cenu poroty na filmovém festivalu v Jeruzalémě, byl nominován na ocenění IDFA Silver Wolf, Provincia di Cuneo Prize (2003) a evropskou cenu pro žurnalistické pořady Ilaria Alpi. K jejím dalším snímkům patří — My Land Zion (2004), My Brother (2007), My Israel (2008) — snímek, který dramaturg BBC4 Nick Fraser zařadil do série Storyville. V červenci 2005 získala cenu Art of Film Prize na Jeruzalémském filmovém festivalu.

Produkce Radim Procházka — přední česká filmová a televizní a produkční společnost, která se zaměřuje na snímky, o nichž marketingoví znalci tvrdí, že jsou pro publikum nestravitelné, včetně dokumentárních, hraných a animovaných filmů. Radim Procházka studoval dokumentární režii na FAMU pod vedením prof. Karla Vachka a stal se jeho producentem (např. Tmář a jeho rod, cena FNE Visegrad Prix — MFDF Ji.hlava 2011). Jako minoritní partner se podílí i na mezinárodních koprodukcích (např. snímek Wolf uvedený na Docu Talents from the East 2013), režie Claudio Giovanesi, zvláštní cena poroty, Mezinárodní filmový festival v Turíně 2013)

 

LOVE EXPRESS. NIEZWYKŁY PRZYPADEK WALERIANA BOROWCZYKA / LOVE EXPRESS. THE STRANGE CASE OF WALERIAN BOROWCZYK

Polsko
Režie: Kuba Mikurda
Produkce: Danuta Gęgotek, Katarzyna Siniarska
Kamera: Bartosz Nalazek
Délka filmu: 52/80 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: červenec 2015

Snímek Love Express nabízí originální pohled na překotný průběh sexuální revoluce a její dopady. Popisuje bouřlivý vztah mezi vysokým uměním, pornografií a komercí, kterak jej ilustruje nepochopitelná kariéra slavného Waleriana Borowczyka — jehož v sedmdesátých letech velebila filmová kritika i poroty filmových festivalů, aby se v následující dekádě nechal pohltit světem soft porna. Cesta z Cannes až ke kultovnímu uctívání, od nezávislého filmu až k sexuálnímu využívání, z vrcholu slávy k zapomnění — Borowczykova kariéra působí jako černá komedie o snílkovi, který prošel rychlokurzem filmové kritiky, cenzury, tržních pravidel a ocitl se v osidlech vznikající konzumní společnosti.

Kuba Mikurda (narozen roku 1981) vystudoval psychologii, filozofii (PhD) a filmovou produkci. Byl žákem Slavoje Žižeka. Působí jako filmový kritik, filmový kurátor, autor knih o filmu a televizní režisér. Je autorem a redaktorem publikací o současných filmových tvůrcích (např. Terry Gilliamovi, Brothers Quay a Guy Maddinovi). V současné době přednáší na filmové škole v Łódźi. Je spolutvůrcem a režisérem televizního pořadu o filmových novinkách Aktualnosci Filmowe (Canal+ Poland, 3 nominace na cenu PFI Award (2011-2013)) a vítězem ceny pro mladé mezinárodní filmaře „International Young Screen Entrepreneur“, kterou vyhlašuje Britská rada (2008).

Colab Pictures je filmová produkční společnost se sídlem ve Varšavě založená roku 2012 dvěma kreativními producentkami, Danutou Gęgotekovou a Katarzynou Siniarskou na základě sdílených hodnot a přístupu k filmové tvorbě. Film vnímáme jako výsledek vědomé kreativní činnosti celého týmu pod společným vedením režiséra a producenta. Klademe důraz především na blízkou spolupráci s režisérem založenou na důvěře, respektu a vzájemném závazku.

 

JÁMA / MY FARM IS MY CASTLE

Česká republika
Režie: Jiří Stejskal
Produkce: Pavla Kubečková, Tomáš Hrubý
Kamera: Jiří Stejskal
Délka filmu: 87 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: srpen 2014

Nataša Jurčenková žila s rodinou v malé vesnici, kterou se developerské firmy rozhodly nově přestavět. Její rodina ve svém obydlí vytrvala a nyní jsou obklopeni výškovými budovami. Nataša chce bojovat o svůj domov, mezi příbuznými však začnou probublávat spory. Jak daleko dokáže zajít, aby rodný dům zachránila? Filmový portrét zachycující 5 let v životě jedné (ne)obvyklé rodiny v současné Ukrajině.

Jiří Stejskal získal bakalářský titul na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pokračoval ve studiích na Baltské filmové a mediální škole v Tallinnu, kde dokončil magisterský obor filmové režie. Poté se vrátil do Zlína, kde v roce 2011 dokončil svá magisterská studia v oboru střih a zvuk. Jeho krátký film Jáma byl v roce 2011 nejvíce oceňovaným českým dokumentem v zahraničí. Podílel se na střihu dokumentárních filmů pro Českou televizi a celovečerního snímku Smíchov pláče, Brooklyn spí (2012). Je autorem video spotů a fotografií pro projekt vernyzustanu.cz.

Nutprodukce je společnost sídlící v Praze, která se zaměřuje na objevování nových talentů, témat a přístupů v rámci evropského filmu a televizní produkce. V průběhu své existence se společnost nutprodukce podílela na produkci filmů nominovaných na studentského Oscara (Graffitiger, 2011) nebo vybraných do soutěže na festivalu v Cannes (Pandy, 2013). nutprodukce produkovala i mezinárodně úspěšný televizní miniseriál Hořící keř pro HBO Europe v režii Agnieszky Hollandové. Pavla Kubečková se účastní projektu Emerging Producers 2014, jehož kurátorem a organizátorem je MFDF Ji.hlava.

 

OKHWAN. MISSION IMPOSSIBLE / OKHWAN. MISSION IMPOSSIBLE

Slovensko, Velká Británie
Režie: Marek Mackovič
Produkce: Tomáš Kaminský, Marek Mackovič, Rebekah Tolley
Kamera: Martin Štrba
Délka filmu: 85 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: leden 2015

Tento celovečerní dokument se nachází ve fázi postprodukce a odvíjí se dle skutečného příběhu Okhwana Yoona, jihokorejské star dokumentu Kevina Macdonalda Life in a Day.

Okhwan je bývalý obchodník ze Soulu, který se vzdal profesionální kariéry a vydal se na desetiletou pouť na kole, během níž navštívil 192 zemí. Jeho cesta vypráví o boji za svobodu. Na svých toulkách si uvědomil, že skutečného štěstí lze docílit pouze v případě, že se člověk obětuje pro druhé. Při pomyšlení na rozdělenou zemi a zpřetrhaná pouta mezi příbuznými a přáteli v Severní a Jižní Koreji podlehl své jediné palčivé touze — zasadit se o to, aby se ještě za jeho života obě země znovu sjednotily.

Marek Mackovič pracoval jako spolurežisér na dokumentu Life In a Day Ridleyho Scotta. Od roku 2000 působil v řadě odvětví filmové produkce a nakonec se stal režisérem. Marek produkuje celovečerní filmy a dokumenty pro distribuci v kinech i pro televizní stanice. V rámci týmu pomocné režie spolupracoval s režiséry jako Agnieszka Hollandová, Jon Avnet, Michael Haneke, John Moore a dalšími. Vždy se zaměřoval na autorské filmy s inspirativními a silnými příběhy.

Tomáš Kaminský působí od roku 1994 na poli slovenských médií a filmového průmyslu. Pracoval jako novinář, scénárista, redaktor, režisér a producent. Podílel se rovněž na řadě dokumentárních projektů a aktivně pomáhá i v rámci charity. V roce 2010 založil nezávislou dokuartovou produkční společnost Mandala Pictures. Tomáš se zúčastnil projektu Emerging Producers 2013, jehož kurátorem a organizátorem je MFDF Ji.hlava.

 • Produkce: Mandala Pictures — Tomáš Kaminský, Filmpark production —
 • Marek Mackovič, Peter Neveďal, TarianFilms — Rebekah Tolley, RTVS — Rozhlas a televize Slovenska
 • Kontakt: Mandala Pictures, Mariánská 18, 900 31 Stupava, Slovensko
 • tomaskamin@mandalapitures.eu, +421 908 201 674, www.okhwan.com
 • Filmpark production — Bajkalská 9, 831 04 Bratislava, Slovensko
 • marek@filmpark.sk, www.filmpark.sk
 • Tarian Films Ltd. — The Paddocks, Llannon, SA14 6AE Carmathenshire, Velká Británie
 • tolley.rebekah@gmail.com, www.wewenttowarthemovie.com
 • RTVS — Rozhlas a televize Slovenska, Mlynská dolina, 845 00 Bratislava, Slovensko

 

OUR ATLANTIS / OUR ATLANTIS

Arménie, Francie, Turecko
Režie: Arthur Sukiasyan
Produkce: Jean-Pierre Lagrange, Arthur Sukiasyan
Kamera: Tammam Hamza
Délka filmu: 83 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: řijen 2014


Our Atlantis je dokumentární film o arménském táboře v tureckém Istanbulu, který zbudovali sirotci v šedesátých letech minulého století a který byl později převzat do správy tureckými úřady. Snímek zachycuje historii tábora a vzpomínky jeho bývalých obyvatel po třiceti letech. Prostřednictvím rekonstrukce dávných vzpomínek vypráví Our Atlantis dramatický příběh dvou z nich, sourozenců Kara a Flor, kteří se o svém příbuzenství dozvěděli náhodou až po 15 letech.

Arthur úspěšně dokončil studia filmu na škole pro filmaře Master School of Cinema organizované Mezinárodním festivalem Golden Apricot. V průběhu své profesionální kariéry měl tu čest účastnit se workshopů Abbase Kiarostamiho, Alexandra Sokurova, Krzystofa Zanussiho, Atoma Egoyana, Jose Stellinga, Jaceka Bławuta a Marcela Łozińskeho. Pracoval rovněž jako producent a výzkumník v dokumentárním studiu Bars Media. V současnosti pracuje na dokumentárním filmu Our Atlantis v koprodukci Arménie-Francie-Turecko.

JPL Productions založil v roce 2006 Jean-Pierre Lagrange. Svou pověst si tato produkční společnost vybudovala díky výběru kvalitních filmů a zajišťování služeb novátorských a talentovaných režisérů. JPL Productions se specializuje na produkci dokumentárních a hraných filmů pro regionální a národní televizní stanice.

 • Produkce: JPL Productions — Jean-Pierre Lagrange, Arthur Sukiasyan
 • Kontakt: 2 place Dumas de Loire, 690 09 Lyon, Francie
 • jplprod@free.fr, +33 603 182 093, www.jplprod.net

 

REPORTER / REPORTER

Polsko, Velká Británie
Režie: Magdalena Szymków
Produkce: Anna Wydra, Francesco Ragazzi
Kamera: Paweł Chorzępa
Délka filmu: 52/75 min
Fáze přípravy: produkce
Předpokládané datum premiéry: červenec 2015


 

Portrét spisovatele a reportéra natočený s využitím metody found-footage. Zkoumá životní příběh novinářské a publicistické ikony — Ryszarda Kapuścińského. Jedná se o filmovou obrazovou koláž — domácí videa, 16 mm film a VHS záznamy — z jeho novinářských misí po celém světě. Archivní materiály umožňují proniknout do atmosféry a kontextu jednotlivých epoch. Zvukové komentáře nám dávají nahlédnout do zákulisí spisovatelovy práce a představují faktory, které ovlivnily jeho rozhodnutí a utvářely jeho autorský přístup. Snímek by tak měl fungovat jako vizuální esej o spisovatelově tvůrčím procesu, jeho selháních, zápasech a úspěších.

Magdalena Szymkówá je filmařka s novinářskou průpravou. Absolvovala Školu Andrzeje Wajdy ve Varšavě. Zúčastnila se projektu Berlinale Talents 2014 a je spoluzakladatelkou produkční společnosti Vezfilm. Spolupracovala s Ryszardem Kapuścińskim a je spoluautorkou a překladatelkou jeho knih. Zkoumá vizuální umělecké formy a zabývá se především otázkami souvisejícími s minulostí. Snaží se revitalizovat původní dokumentární tradici a využívat archivních záznamů a domácího videa. Její předchozí snímek My House without Me (2012), který je filmovou esejí o nutnosti vystěhování založenou na vzpomínkách, byl oceněn a uveden na mnoha mezinárodních filmových festivalech.

Francesco Ragazzi je producent filmu The Train to Moscow, dokumentu využívajícího found-footage, který byl vybrán jako jeden ze soutěžních snímků na MFF Karlovy Vary 2014. Spolurežíroval snímek Banliyo-Banlieue a produkoval filmy Merica a My House without Me.

Anna Wydra byla jako producentka nominována na Oscara za dokumentární film Králík po berlínsku využívající metodu found-footage. Produkuje dokumentární a hrané filmy, například Domino Effect, Umění zmizet a 6 Degrees. Působila jako vedoucí produkce a přednášející na varšavské Škole Andrzeje Wajdy.

 

THE SERBIAN LAWYER / THE SERBIAN LAWYER

Německo, Velká Británie
Režie: Aleksandar Nikolić
Produkce: Gregor Streiber
Kamera: Aleksandar Nikolić
Délka filmu: 83 min
Fáze přípravy: postprodukce
Předpokládané datum premiéry: říjen 2014

Deset let po svém útěku ze Srbska se Marko stává obhájcem přesně těch osob, proti kterým bojoval, když žil ve své zemi, včetně nechvalně proslulého Radovana Karadžiće.

Aleksandar Nikolić se narodil roku 1979 v Bělehradě. V roce 1991 se spolu s rodinou přestěhoval do Londýna, kde pokračoval ve studiích, která zakončil magisterským titulem v oboru počítačová grafika. Následně si našel práci v oboru filmové a televizní postprodukce a jako střihač obrazu a zvuku pracoval na řadě dokumentárních, firemních a krátkých filmů, včetně známých projektů pro BBC a PBS. Snímek The Serbian Lawyer je jeho režijní debut.

Společnost Inselfilm Produktion byla založena v roce 2001 se záměrem produkovat ambiciózní a novátorské dokumenty a hrané filmy mimo mainstream. Společnost Inselfilm vyprodukovala několik úspěšných filmů, včetně snímku Beyond the Wave (NHK, WDR, BBC), Rats with Wings, hraného filmu režiséra Davida Jazaye, dokumentárního filmu Juan y Medio Constanze Wittové a krátkého filmu Honey režisérky Katjy Zangerové.

Produkce: Inselfilm Produktion — Gregor Streiber
Kontakt: Strausberger Platz 18, D — 10243 Berlín, Německo
gregor@inselfilm.info, +493 077 008 849, www.inselfilm.info

 

 • Zpět na aktuální ročník Docu Talents