Docu Talents from the East 2013

Na prezentaci Docu Talents from the East 2013 se představily nejpozoruhodnější autorské dokumentární projekty ze střední a východní Evropy, které jsou ve fázi produkce či postprodukce.

Režiséři a producenti třinácti vybraných celovečerních dokumentů představili své projekty s plánovaným uvedením do kin mezi srpnem 2013 a červencem 2014 v rámci osmiminutových prezentací.

Docu Talents from the East proběhla v rámci industry sekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Organizátorem byla MFDF Ji.hlava a MFF Karlovy Vary.

 

Představené projekty

GOTTLAND / GOTTLAND

Česká republika
Režisér:  Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Viera Čákanyová, Radovan Síbrt, Bohdan Bláhovec, Klára Tasovská
Producent:  Tomáš Hrubý
Kamera:  Lukáš Milota, Prokop Souček, Lukáš Kokeš, Pawel Dyllus
Délka: 120 min
Stádium výroby:  produkce
Očekávané datum premiéry:  únor 2014

Gottland je cross-žánrový snímek založený na vybraných částech mezinárodního bestselleru Gottland (Evropská kniha roku 2009) Mariusze Szczygiela. Sedm dokumentaristů – studentů pražské FAMU – pohlíží na českou historii z pohledu poražených a zkoumá neuralgické body české a evropské historie a takzvané „hrdiny“ českého národa. Název Gottland odkazuje ke jménu slavného českého zpěváka Karla Gotta, jednoho z nejoblíbenějších popových zpěváků ve střední Evropě. Karel Gott se stal symbolem úspěšného a pracovitého občana českých zemí, který za posledních 60 let zůstal naprosto neutrální. Je to jediný skutečný hrdina českého národa, který někdy dosahuje téměř božského statutu.

Produkcer:  nutprodukce - Tomáš Hrubý
Kontakt:  Bubenská 1, 170 00 Praha 7
tomas@nutprodukce.cz, +420 731 163 041, www.nutprodukce.cz

Nutprodukce je pražská produkční společnost, která se zaměřuje na objevování nových talentů, témat a přístupů v evropském filmu a televizi. Za dobu své existence má nutprodukce na kontě filmy, které byly nominovány na Studentského Oscara (Graffitiger, 2011) či vybrány do soutěže v Cannes (Pandy, 2013). Nutprodukce rovněž produkovala mezinárodní úspěšný televizní miniseriál Hořící keř pro HBO Europe v režii světově proslulé režisérky Agnieszky Holland.

NÁVRAT AGNIESZKI H. / RETURNS OF AGNIESZKA H.

Polsko, Česká republika
Režie:  Krystyna Krauze, Jacek Petrycki
Produkce:  Agnieszka Janowska, Jacek Nagłowski, Martin Vandas
Kamera:  Jacek Petrycki
Délka:  52-70 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry:  listopad 2013

Dokumentární snímek Návraty Agnieszky H. vypráví mnohovrstevnatý příběh Agnieszky Holland z dob jejího mládí, studií na pražské FAMU a fascinace českou kulturou, která jí vydržela dodnes.

Jacek Petrycki je kameraman a producent celovečerních filmů, dokumentů a televizních inscenací. Je držitelem ceny BAFTA za nejlepší kameru v epizodě Betrayed britského dokumentárního seriálu True Stories a celé řady polských ocenění. Stál za kamerou při natáčení slavných dokumentů ze 70. let, jako je Životopis či Nemocnice Krzysztofa Kieslowského.

Krystyna Krauze vystudovala dokumentární režii na FAMU a působí jako režisérka a překladatelka. Poslední tři roky byla zástupkyní ředitele Polského institutu v Praze. Spolupracuje s Českou televizí jako producentka publicistických pořadů. Natočila snímek Náš Vašek – síla bezmocných, který měl premiéru v prosinci roku 2012.

Produkce:  Centrala Distribution - Agnieszka Janowska, Jacek Nagłowski, Maur Film – Martin Vandas
Kontakt:  Centrala Sp. z o.o. Sienkiewicza 52/37, 90-058 Łódź, POLAND
janowska@centralafilm.pl, +48 697 991 639, www.centralafilm.pl

Produkční společnost Centrala produkuje od roku 2004 dokumentární, celovečerní a animované filmy. Členové týmu pocházejí z různorodého prostředí, ke každému projektu přistupují individuálně a snaží se docílit co nejlepšího uměleckého efektu. Centrala se účastní mezinárodních workshopů, trainingů a pitchingů, jejím cílem je získat pro své filmy mezinárodní finanční podporu a rozsáhlé distribuční příležitosti. Centrala také poskytuje služby v oblasti organizace filmové produkce.

JAZZOVÉ VÁLKY / JAZZ WARS

Česká republika, Slovensko
Režie: Robert Kirchhoff, Filip Remunda
Produkce: Robert Kirchhoff, Filip Remunda
Kamera:  Martin Matiášek, Jakub Halousek, Tomáš Staněk
Délka:  80-120 min
Stádium výroby:  produkce
Očekávané datum premiéry: duben 2014

La vie de bohème dokumentárně. Příběh tří výjimečných jazzmanů pocházejících z Československa: Laco Deczi žije v New Yorku, Jan Jenkeje ve Stuttgartu a Lubo Tamškovič v Paříži. Pocházejí ze stejné generace ovlivněné ruskou okupací Československa v roce 1968. Blízký přítel Laca Decziho, hráč na jazzovou harmoniku Chris DePino, politik blízký prezidentu Georgi W. Bushovi, se snaží zorganizovat koncert československých jazzových hvězd na památku výročí pádu Berlínské zdi. Koncert se však samozřejmě nemusí uskutečnit.

Robert Kirchhoff (1968) vystudoval katedru dokumentárního filmu na VŠMU v Bratislavě. Ve svých filmech se soustředí na společensky kritická témata. Spolupracuje především se Slovenskou a Českou televizí, se třetím sektorem a nezávislými producenty. Vedle filmové režie se také věnuje filmové dramaturgii a produkci. Je zakladatelem a režisérem občanského sdružení “atelier.doc”, které se zabývá produkcí nezávislých dokumentárních filmů a publikací knih a CD. Od roku 2003 vede na VŠMU v Bratislavě seminář tvůrčího dokumentu na katedře dokumentárního filmu. Žije v Bratislavě.

Filip Remunda (1973) je český režisér, kameraman a producent. V roce 2005 dokončil studium na katedře dokumentární režie na FAMU v dílně Karla Vachka. Jeho film Obec B. byl vyhlášen nejlepším dokumentárním snímkem roku na MFF Karlovy Vary 2002 a získal celou řadu ocenění na festivalech v Evropě a v USA. Filip Remunda je spoluzakladatelem Institutu dokumentárního filmu (IDF), který podporuje východoevropský film, a aktivně působí jako lektor mezinárodního workshopu vývoje dokumentárních projektů Ex Oriente organizovaného IDF. Společně s Vítem Klusákem natočil celovečerní dokumentární komedie Český sen a Český mír a provozuje pražskou nezávislou produkční společnost HYPERMARKET FILM Ltd.

Produkce:  Hypermarket Film - Filip Remunda, atlier.doc, ltd. - Robert Kirchhoff, Česká televize

Kontakt:  Hypermarket Film, Křemencova 10, 110 00 Praha 1
email@hypermarketfilm.cz, + 420 603 180 312, www.hypermarketfilm.cz

Hypermarket Film je pražská filmová produkční společnost, která se soustředí především na tvůrčí dokument. Její první celovečerní snímek Český sen byl uveden v kinodistribuci ve 12 zemích včetně USA a Velké Británie. Hypermarket Film spolupracuje s předními televizními stanicemi a s několika nezávislými produkčními společnostmi z Evropy a USA.

Občanské sdružení atelier.doc bylo založeno v roce 2002. Společnost sídlí v Bratislavě a soustředí se na produkci, publikaci a distribuci nezávislých filmových a televizních děl, CD a knih, což považuje za smysluplný a nezbytný příspěvek kulturní scéně, jejímu zachování a dalšímu vývoji.

EXKURZE / EXCURSIONS

Slovensko
Režie:  Jan Gogola
Produkce:  Peter Kerekes
Kamera:  Noro Hudec
Délka:  80 min
Stádium výroby:  produkce
Očekávané datum premiéry:  červen 2014

Ve snímku Exkurze se děti vydávají na cestu proti proudu času. Jejich cílem se stávají významná místa národních mýtů, jako jsou domovy spisovatelů a státníků či válečné památníky. Dítě, které žije ve vlastním malém světě, je konfrontováno se silou komunity, která přestála mnohé zkoušky a přežila až do současnosti. Snímek se snaží prozkoumat hodnoty, které jsou v dnešní době dětem na exkurzích předkládány. Jak jsou dnes prezentovány tradice a základní myšlenky, na kterých je založen náš stát?

Jan Gogola (1971) je režisér, scénárista a vyučující na pražské FAMU. Vystudoval žurnalistiku na Karlově univerzitě a dokumentární film na FAMU. Jako scénárista se podílel na mnohých dokumentech, např. Český sen (r. Filip Remunda, Vít Klusák), 66 sezón (r. Peter Kerekes) či Jak se vaří dějiny (r. Peter Kerekes).

Produkce:  Peter Kerekes s.r.o. - Peter Kerekes
Kontakt:  Vistuk 277, Vistuk 900 85, Slovensko
kerekes@nextra.sk, +421 905 255 698, www.peterkerekes.com

Peter Kerekes s.r.o. je filmová produkční společnost zaměřená na animovaný a dokumentární film. Sametoví teroristé /2013/ Jak se vaří dějiny /2009/ 66 sezón /2003/ Původ světa /2002/.

FELVIDÉK. HORNÁ ZEM / FELVIDEK. STUCK IN THE MIDDLE

Slovensko
Režie:  Vladislava Plancsikova
Produkce:  Tomáš Kaminský
Kamera:  Dušan Husár
Délka:  80 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry: listopad 2013

Tohle je můj vlastní příběh. Pocházím z Felvidéku. Moje babička a celá její rodina přišla před mnoha lety na Slovensko z Maďarska. Byli donuceni žít v domě po vystěhovaných Maďarech. Jak může výsledek politické hry v šachy po druhé světové válce změnit osudy tisíců rodin? Chci zjistit, co se stalo. Pomocí starých fotek, map, dopisů, bot a vzpomínek nechám promlouvat příběh dvou národů.

Vladislava Plancsiková (1985) vyrůstala v malé maďarské vesnici na jižním Slovensku. Svůj zájem o příběhy, dějiny a společenský kontext zužitkovala při bakalářském studiu na katedře žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Poté vystudovala dokumentární film na filmové a televizní fakultě VŠMU v Bratislavě. Režírovala několik studentských snímků, které byly uvedeny na evropských filmových festivalech, například snímek A. Kraus (2010) – Filmový festival v Terstu (Eastweek Project – New Talents, Great Masters). Snímek Felvidék. Horná zem je jejím celovečerním dokumentárním debutem.

Produkce:  Mandala Pictures – Tomáš Kaminský
Kontakt:  Mariánska 18 Stupava 900 31, Slovensko
tomas@mandalapictures.eu, +421 908 201 674, www.mandalapictures.eu

Producent Tomáš Kaminský (1971) působí ve slovenském mediálním a filmovém průmyslu od roku 1994, kdy vystudoval filozofickou fakultu na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Pracoval pro několik poskytovatelů rozhlasových a televizních služeb jako publicista, scénárista, režisér a producent. V roce 2010 založil nezávislou produkční společnost dokumentárních artových filmů Mandala Pictures. V roce 2012 byl vybrán do projektu Emerging Producers MFDF Jihlava.

WOLF / WOLF

Itálie, Česká republika
Režie:  Claudio Giovannesi
Produkce:  Marta Donzelli, Radim Procházka
Kamera:  Michele D'Attanasio
Délka:  74 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry: srpen 2013

Terezín bylo uměle vytvořené ghetto pro význačné Židy na trase na východ. Rabbi Benjamin Murmelstein byl čelním představitelem Židovské rady. Přežil spolu se ženou a synem Wolfem a byl zproštěn obvinění z kolaborace s nacisty. Podezření jej však pronásledovalo, i když se přestěhoval do Říma, kde jej židovská komunita izolovala až do smrti. Wolf se celý život snažil otcův obraz očistit. Claude Lanzmann, který s Benjaminem v roce 1975 vedl rozhovor, představil na festivalu v Cannes 2013 snímek, který konečně očišťuje jeho jméno, což se jeho synovi Wolfovi nikdy nepodařilo.

Claudio Giovannesi se narodil v Římě v roce 1978 a vystudoval režii na římském Centro Sperimentale di Cinematografia. Vystudoval rovněž jazzovou kytaru na Saint Louis Music Center. V letech 2001 až 2004 pracoval na pořadu Blob italské televizní stanice Rai Tre. V roce 2009 natočil svůj první hraný snímek The House above the Clouds a dokumentární snímek Brothers of Italy. Jeho hraný snímek Blue-eyed Ali byl uveden na MFF v Římě a vyhrál zvláštní cenu poroty a cenu pro nejlepší debut a druhý film. Od té doby byl pozván na mnohé prestižní mezinárodní filmové festivaly.

Produkce:  Vivo film – Marta Donzelli, Produkce Radim Procházka – Radim Procházka

Kontakt:  Via Giovanni Antonell 41, 00197 Roma, Itálie
martadonzelli@vivofilm.it, +39 3335896353, www.vivofilm.it
Řehořova 1039/54,
130 00 Praha 3
info@radimprochazka.com, www.radimprochazka.com

Vivo film je nezávislá produkční společnost, kterou v roce 2004 v Římě založili Gregorio Paonessa a Marta Donzelli, a která se zaměřuje na artové filmy. Společnost Vivo film získala četná ocenění a uznání na prestižních akcích a festivalech z celého světa.

Radim Procházka si vybírá projekty, o kterých marketingoví experti tvrdí, že jsou divácky nesrozumitelné. Vystudoval dokumentární film na FAMU v dílně profesora Karla Vachka a stal se jeho producentem. Zaměřuje se rovněž na mezinárodní koprodukce.

AGFA 1939 / AGFA 1939

Polsko
Režie:  Michał Wnuk
Produkce:  Magdalena Kamińska
Kamera:  Michał Popiel-Machnicki
Délka:  75 min
Stádium výroby:  předprodukce
Očekávané datum premiéry: květen 2014

Michal doma najde krabici od filmu Agfa. V oranžové krabici jsou stovky fotografií z doby druhé světové války a dvě cívky 16mm filmů. Fotografie zachycují zničení Polska, východní frontu a holokaust z pohledu jednoho Němce. Film je dojemným rozloučením s rodinou zastřelenou německým vojákem. Existuje pádný důvod, proč Michal snímky do té doby neviděl – rodinné tajemství, o kterém se nikdy nemluvilo – totiž že jeho dědeček Alois Kunsdorf byl nucen sloužit u Wehrmachtu, což je v očích polských spoluobčanů zrada.

Michał Wnuk vystudoval filmovou režii na Slezské univerzitě v Polsku. Získal stipendium berlínského programu Nipkow, Nadace Goethe Institutu (2006) či francouzského ministerstva zahraničních věcí (2005). Zúčastnil se programu Archidoc, který organizuje pařížská škola La Fémis (2011). Od roku 2012 je členem rady Asociace polských filmařů. Jeho filmový debut What the Doctors Say získal cenu Zlatý jantar za nejlepší krátký film na 28. filmovém festivalu v Koszalinu (2009) a byl uveden na festivalech v Cannes, Brestu, Moskvě, Paříži a Teheránu.

Produkce: Balabusta – Magdalena Kamińska
Kontakt: ul.Fabryczna 25/8, 00-446 Warsaw, Polsko
magdalenakaminska@me.com, +601980737, www.balabusta.pl

Společnost Balabusta založila Magdalena Kamińska s cílem produkovat dokumentární, celovečerní a krátké snímky. Balabusta v poslední době produkovala dokument o slavné škole polského plakátu pro Turner Classic Movies, a chce nadále produkovat originální a dojemné filmy, které podněcují debatu o historii, umění či současných společenských tématech. Magdalena Kamińska chce oslovit mezinárodní publikum a pracovat s filmovými tvůrci z celého světa.

SUGAR BLOG / SUGAR BLOG

Česká republika, Německo
Režie:  Andrea Culková
Produkce:  Daniel Tuček
Kamera:  Lukáš Milota, Aleš Blabolil
Délka:  95 min
Stádium výroby:  produkce
Očekávané datum premiéry: únor 2014

Sugar Blog je osobní historicko-industriální dokument o naší závislosti na cukru a sladkém životě. Režisérka, jíž byla diagnostikována těhotenská cukrovka, zkoumá fatální dopad jednoho století konzumace cukru na jedince a společnost. Zjišťuje, jak náročné je vzdát se této návykové drogy, a jak je téměř nemožné nalézt potraviny, které by cukr neobsahovaly. Odhaluje jasné souvislosti mezi duševními poruchami, poruchami chování a nadměrnou konzumací cukru a poznává jeho vliv na lidské myšlení a kulturu všeobecně. A vše si zapisuje do svého cukrového blogu.

Andrea Culková je filmová režisérka, tvůrčí umělkyně, pedagožka a matka tří dětí. V současnosti pracuje na snímku Sugar Blog a na filmu o českém umělci Zdeňku Rykrovi. Dokumentárnímu filmu se věnuje již deset let. K jejím nejvýznamnějším partnerům patří Česká televize, Ministerstvo školství České republiky či produkční společnost Gebrueder beetz.

Produkce: Golden Dawn – Daniel Tuček
Kontakt: Primeticka 4, 180 00 Prague 8
dan@goldendawn.cz, +420 775 605 907, www.goldendawn.cz, www.gebrueder-beetz.de

Od svého založení v roce 1998 vyprodukovala společnost Goldern Dawn Ltd. více než 10 dokumentů a nejméně 150 pořadů. Gebruder-beetz je jednou z největších německých produkčních společností, která má ve svém portfoliu přes 100 dokumentárních snímků. Mnohé z jejích cross-média produkcí získaly celou řadu prestižních mezinárodních ocenění, včetně nominace na Oscara.

300 TONNA ARANY / 300 TONS OF GOLD

Maďarsko
Režie:  Tibor Kocsis
Produkce:  Tibor Kocsis
Kamera:  Tibor Kocsis, Zsolt Tóth
Délka:  90 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry: listopad 2013

Snímek sleduje boj farmáře Eugena Davida o zachování jeho nádherné vesnice Rosia Montana a šťastného života v rumunských horách. Jistá kanadská společnost tam chce otevřít největší povrchový zlatý důl v Evropě. Chtějí vystěhovat lidi a zničit čtyři hory. Jejich plán rozděluje kdysi poklidnou komunitu na dvě skupiny. Bratři a přátelé se stávají nepřáteli. Eugen, nejmocnější statkář, odmítá svůj domov opustit. Chce své pozemky bránit. Hrdina snímku dotáhne svůj boj se společností Gold Corporation ze svého hospodářství až do Evropského parlamentu.

Tibor Kocsis vystudoval filmovou režii na Maďarské divadelní, filmové a televizní akademii v roce 1993. Studoval pod vedením mistrů, jako je Oscarem ověnčený kameraman Vilmos Zsigmond, Haskell Wexler či Laszlo Kovacs. Tibor Kocsis je zakladetelem, majitelem a výkonným ředitelem společnosti Flora Film International, což je jedna z předních produkčních společností v oblasti dokumentárního filmu v Maďarsku. Své filmy natáčel téměř na všech kontinentech.

Produkce:  Flora Film International – Tibor Kocsis
Kontakt:  Madách Imre u. 8, 1075 Budapest, Maďarsko
florafilm@florafilm.hu, +36 13427760, www.florafilm.hu

Společnost Flora Film International založil Tibor Kocsis v roce 1996. Jeho cílem bylo vytvářet tvůrčí dokumenty pro maďarský i mezinárodní trh. Největším úspěchem společnosti Flora Film je snímek New Eldorado, který měl premiéru v maďarských kinech, byl uveden na 32 filmových festivalech a obdržel 19 ocenění. IDA snímek nominovala na uznávanou cenu za nejlepší celovečerní film a na cenu Pare Lorentze.

MÝCH POSLEDNÍCH 150 000 CIGARET / MY LATEST 150.000 CIGARETTES

Česká republika
Režie:  Ivo Bystřičan
Produkce:  Kamila Zlatušková, Czech Television
Kamera:  Jakub Halousek, Jan Strnad
Délka:  52 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry:  August 2013


Po patnácti letech soustavného kouření se režisér rozhodne po závažném lékařském nálezu se zlozvykem skončit. Ve svém videodeníku průběžně zachycuje stav svého těla a mysli během tabákové abstinence. S narůstajícím vztekem si do hledáčku bere všeobecnou situaci tabákového průmyslu ve své zemi. S humorem se snaží zkontaktovat zástupce tabákových korporací a politiky, kteří vytvářejí ideální podmínky pro existenci podnikání s tabákovými výrobky. Tento dokumentární infotainment přináší překvapující zjištění.

Ivo Bystřičan (1980) vystudoval sociologii a sociální vědy a v současnosti absolvuje poslední ročník magisterského studia na pražské FAMU. Natočil několik dokumentárních filmů, jako režisér spolupracuje s Českou televizí. Jeho nejnovější celovečerní dokument Doba bronzová o privatizaci měděných dolů v Zambii a o evropských ekonomických zájmech v této zemi vstoupil do mezinárodní distribuce a vyhrál řadu cen na nejrůznějších festivalech.

Produkce:  Česká televize – Kamila Zlatušková
Kontakt:  Behounská 18, 658 88 Brno
kamila.zlatuskova@ceskatelevize.cz, +420 725 392 770, www.ceskatelevize.cz

Česká televize vysílá celou řadu filmových žánrů, poskytuje zpravodajství  či přenosy významných sportovních událostí. Je důležitým producentem hraných a dokumentárních filmů a pořadů o současném dění.

PUTINOVY HRY

Pracovní název: PUTINOVA OLYMPIÁDA - EXKLUZIVNÍ POHLED DO ZÁKULISÍ OLYMPIÁDY V SOČI 2014

Německo
Režie:  Alexander Gentelev
Produkce:  Simone Baumann
Kamera:  Vyatcheslav Satchkov
Délka:  120 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry: srpen 2013


 

Město Soči na “ruské riviéře” je tradičním letoviskem bohatých Rusů. Mezinárodní olympijská komise je vybrala jako dějiště zimních olympijských her v roce 2014. Byla to však prapodivná volba – Soči se stane dějištěm první subtropické olympiády. Když komise činila své rozhodnutí, nebyl v Soči jediný prostor, který by byť v nejmenším vyhovoval olympijským záměrům. Jak je to možné? Jak teď chtějí Rusové proměnit místo letních radovánek na ráj zimních sportů? A co se vůbec děje za přísně střeženými ploty staveniště ruské olympiády?

Rusko-izraelský režisér Alexander Gentelev nedávno získal bezkonkurenční přístup ke klíčovým osobám Ruska (Zločinci podle zákona, Thieves by Law ZDF/SWR/Arte/Reshet TV, 2009). Nyní si posvítil na šlamastyku s ruskou olympiádou. Snímek Putinova olympiáda zachycuje nejen zničenou divokou přírodu, ale také přebujelou korupci v jádru Putinovy olympiády, která je nevídaná i na ruské poměry. Ruský prezident si jako marnotratný král z pohádky plní své vlastní absurdní přání, a to za každou cenu, a podněcuje tak nenasytnost své nomenklatury, bezohledných byznysmenů a kriminálníků.

Produkce:  Saxonia Entertainment GmbH – Simone Baumann
Kontakt:  Altenburger Strasse 9, 04275 Leipzig, Německo
simone.baumann@saxonia-entertainment.de, +49 341 3500 4536, www.saxonia-entertainment.de

Saxonia Entertainment GmbH je jednou z nejúspěšnějších televizních produkčních společností ve středním Německu. Byla založena v roce 1999 a k jejím ústředním zájmům patří produkce zábavných pořadů včetně pořadů v hlavním vysílacím čase, infotainmentových seriálů, zábavných hraných filmů, interaktivních game shows, živých koncertních nahrávek, komediálních show, docusoaps a televizních gala akcí. V produkčním portfoliu společnosti Saxonia Entertainment neustále přibývají reportáže, akce, image filmy a dokumenty.

JEŽÍŠ ŽIJE NA SIBIŘI / JEESUS ELAB SIBERIS

Estonsko
Režie:  Jaak Kilmi & Arbo Tammiksaar
Produkce:  Margus Õunapuu
Kamera:  Arbo Tammiksaar
Délka:  80 min
Stádium výroby:  postprodukce
Očekávané datum premiéry:  leden 2014

Snímek Ježíš žije na Sibiři vypráví příběh největší a nejstarší náboženské komuny na světě (tzv. Vissarionité) v sibiřské tajze z dětského pohledu. Arbo Tammiksaar se s otcem zhruba na rok přestěhuje do vissarionitské vesnice. Čistě časosběrný dokument se zaměřuje na vztahy dětí s rodiči, učiteli a přáteli v této odlehlé končině. Podle Vissarionitů přinese konec roku 2012 proměnu dosud známého světa a začátek nové éry. Jak se na to děti spolu s celým společenstvím připravují? A jak si představují svůj život v budoucnu?

Jaak Kilmi vystudoval katedru audiovizuálních umění na kulturní fakultě Pedagogické univerzity v Tallinnu a získal bakalářský titul v oboru filmová režie. Režíroval několik oceněných dokumentů, např. Disco & Atomic War (2009), Tallinn Spicy Sprats: the Canned Tales (2011) a další.

Produkce:  Film Tower Kuubis – Margus Õunapuu
Contact:  Gonsiori 27, 10147 Tallinn, Estonsko
margus@filmtower.ee, +372 565 1654, www.filmtower.com

Film Tower Kuubis je produkční společnost, kterou v roce 2001 založil producent Margus Õunapuu. V prvních letech společnost produkovala reklamy a videoklipy, z nichž některé zvítězily na ruských cenách MTV v kategorii nejlepší videoklip v letech 2002 a 2003. Dnes se společnost soustředí na dokumentární a hrané snímky a mezinárodní koprodukční projekty.

VELKÁ NOC / THE GREAT NIGHT

Česká republika
Režie:  Petr Hátle
Produkce:  Pavla Kubečková, Tomáš Hrubý
Kamera:  Prokop Souček
Délka:  90 min
Stádium výroby:  produkce
Očekávané datum premiéry: listopad 2013

Dokumentární studie moderního fenoménu nočního života a nespavosti. Skrze autentické portréty postav žijících v temném “polosvětě” pražských non-stopů, heren a nočních klubů snímek mapuje životní prostor a komunitu lidí “věčné noci”.

Petr Hátle se narodil v roce 1983 v Praze. Po studiích historie, filmové teorie a filozofie na Karlově univerzitě v Praze začal studovat na katedře dokumentárního filmu na pražské FAMU, k jejímž slavným absolventům patří Miloš Forman či Emil Kusturica. Během studií natočil četné krátké filmy na nejrůznější témata z oblasti lidských práv či společenské problematiky (holokaustová turistika, socialistický terorismus, transgenderová transformace apod.), které byly uvedeny na českých i zahraničních festivalech. Rok studoval a pracoval v Istanbulu. V současnosti pracuje na svém celovečerním debutu Velká noc.

Produkce: nutprodukce – Pavla Kubečková, Tomáš Hrubý, HBO Europe - Tereza Polachová

Kontakt: Bubenská 1, 170 00 Praha 7
tomas@nutprodukce.cz, +420 731 163 041, www.nutprodukce.cz

Nutprodukce je pražská produkční společnost, která se zaměřuje na objevování nových talentů, témat a přístupů v evropském filmu a televizi. Za dobu své existence má nutprodukce na kontě filmy, které byly nominovány na Studentského Oscara (Graffitiger, 2011) či vybrány do soutěže v Cannes (Pandy, 2013). Nutprodukce rovněž produkovala mezinárodní úspěšný televizní miniseriál Hořící keř pro HBO Europe v režii světově proslulé režisérky Agnieszky Holland.

Původní produkce společnosti HBO Europe má začátky v roce 2004, kdy vznikla show Na stojáka. Úspěšnou show následovaly dokumentární snímky na kontroverzní témata – Erotic Nation (2009, Peter Begányi), Nebe peklo (2010, David Čálek), For Semafor (2010, Miroslav Janek), Zachraňte Edwardse (2010, Dagmar Smržová), Rock života (2011, Jan Gogola Jr.), Generace singles (2011, Jana Počtová) a Otázky pana Lásky (2013, Dagmar Smržová). HBO Europe také produkovala hrané projekty, debuty Dvojka (2009, Jaroslav Fuit) a DonT Stop (2012, Richard Řeřicha), třídílné drama Hořící keř (2013, Agnieszka Holland) či dvě řady seriálu Terapie (2011, 2013).

 

One-to-one konzultace

Po prezentaci následovaly One-to-one  konzultace s těmito experty:

 

  • Zpět na aktuální ročník Docu Talents