Docu Talents from the East 2012

Na prezentaci Docu Talents from the East 2012 se představily nejpozoruhodnější autorské dokumentární projekty ze střední a východní Evropy, které byly ve fázi produkce či postprodukce. Prezentace proběhla v rámci industry sekce Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

 

Představené projekty

FORTRESS / PEVNOST
Česká republika

Režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš
Produkce:  Nutprodukce - Tomáš Hrubý, Pavla Kubečková
Stádium výroby: post-produkce
Kamera: Lukáš Kokeš
Stopáž: 70 min
Plánovaný termín premiéry: září 2012

Jen pár kilometrů východně od hranic Evropské unie, mezi Moldavskem a Ukrajinou, leží Podněsterská moldavská republika (Podněstří). Samostatnost tenkého pruhu země na levém břehu řeky Dněstru s
518 000 obyvateli žádná jiná země neuznává. Na tomto oficiálně neexistujícím území nikdy nevznikl profesionální film. Snímek rámovaný dobou prezidentských voleb se soustředí na dvojici postav uvízlých v této geopolitické škvíře, mezi Evropskou unií a Ruskem, mezi kapitalistickou současností a sovětskou minulostí, zločinem a slušností, úpadkem a nadějí na změnu.

EUGENIC MINDS / EUGENIOVÉ
Česká republika / Slovenská republika

Režie: Pavel Štingl
Produkce: Jiří Konečný
Produkční společnosti: K2, endorfilm, Česká televize, Punkchart Films
Stádium výroby: produkce
Kamera: Miroslav Janek
Stopáž: 80 min / 52 min
Plánovaný termín premiéry: březen 2013

Eugenika byla kdysi považována za více přelomovou než vynález parního stroje. Předpokládalo se, že lidstvo může uchránit před vážnými genetickými poruchami. Po druhé světové válce termín eugenika téměř vymizel ze světových slovníků. Věda byla zneužita ideologií pro selektivní kritéria dokonalého národa. „Méněcenní“ byli likvidováni nebo zbaveni svých práv na život ve vlastním prostoru. Kritéria nicméně neurčovali politici, nýbrž vědci. Unikátní archivní materiál vytvořený ideologií lepších zítřků dal spolu s různými technikami animace vzniknout fantastickým vizím budoucnosti, která se proměnila v masové vraždění. Snímek usiluje o nadčasovou reflexi na pomezí vědy a pseudovědy v současnosti, minulosti i budoucnosti.

FATHER / Tėvas
Litva

Režie: Marat Sargsyan
Produkce: Dagnė Vildžiūnaitė, Jonas Špokas
Stádium výroby: post-produkce
Kamera: Linas Dabriška
Stopáž: 60 min
Plánovaný termín premiéry: říjen 2012

Vidas Zenonas Antonovas si vysloužil zápis v knize nejzajímavějších zločinců Sovětského svazu. Ze státních institucí ukradl kolem milionu rublů. S několika komplici unesl letadlo s pasažéry a zmizel s ním v Africe. Přezdívalo se mu „Otec mafie“. Dvacet let života strávil v patnácti vězeních. Nyní je mu sedmdesát jedna let a má velkou rodinu- deset dětí, dvě vnoučata a novorozeného syna.

Dokument vypráví o hodnotách bývalého vězně, o muži, který se postavil času i osudu, o síle neutuchající touhy žít. Vypráví také příběh lásky jedné rodiny. Nenabízí romantické chvilky ani zázračné změny. Má však silný potenciál pozměnit naše představy o tom, co je to šťastná a milující rodina a jaká by vlastně měla být.

THE OTHER SIDE OF EVERYTHING /  DRUGA STRANA SVEGA
Srbsko

Režie:  Mila Turajlić
Produkce:  Iva Plemic Divjak
Stádium výroby:  production
Kamera: Mila Turajlic
Stopáž:  52 min / 75 min
Plánovaný termín premiéry:  březen 2013

V jednom bělehradském bytě jsou dveře, které nikdo pětašedesát let neotevřel. Snímek THE OTHER SIDE OF EVERYTHING vypráví o tom, co se za nimi skrývá. Je zároveň rodinnou kronikou a portrétem země v bouřlivé době. Vypráví příběh rozčarované revolucionářky a jejího boje s duchy, kteří Srbsko dodnes pronásledují. Deset let po demokratické revoluci, která vyvrcholila atentátem na ministerského předsedu, se Srbsko chystá vstoupit do Evropské unie, avšak zůstává rozdělené jak svou minulostí, tak svou budoucností.

Snímek skýtá hlubší pohled než běžné zprávy a politické analýzy, klíčovou dírkou totiž sleduje události všedního dne. Dívá se na ně očima obyčejné ženy, jejímž životním příběhem pořádně zamíchala politika. Její příběh se odehrává v rozděleném bytě v centru města, který se stal osobním i politickým bojištěm. To vše na pozadí neuvěřitelných archivních záběrů natáčených po dobu pěti let z oken bytu, které zaznamenávají události srbského veřejného života z osobního úhlu pohledu. Odvíjí se tak příběh paralelní s příběhem země, od boje proti komunismu po boj s Miloševičem, který však vyústí v pocit zklamání a prohry. Co se musí stát, aby se dveře otevřely?

ALBERT CINEMA / ALBERT CINEMA
Polsko

Režie: Agnieszka Zwiefka
Produkce: Chilli Productions
Stádium výroby: produkce
Kamera: Aleksander Duraj
Stopáž: 72 min
Plánovaný termín premiéry: leden 2013

Bezdomovci z útulku Bratra Alberta točí filmy, v nichž jsou sami herci, scénáristy, režiséry a kameramany. Snímky mají oficiální premiéry s červenými koberci a nealkoholickým šampaňským. Setkání s diváky jsou však pro filmaře bez domova ještě důležitější než oscarové ceremoniály, zvlášť když se díky nim po letech setkávají se svými rodinami - to se potom dějí i zázraky. Snímek „Albert Cinema“ tuto nezvyklou skupinku doprovází během natáčení jejich nejnovějšího filmu a zachycuje jejich všední život i s jejich každodenními problémy.

Hlavním hrdinou je Leszek, člověk s přirozeným talentem a velmi složitou povahou. Má jeden velký sen – potkat se se synem, s nímž se naposledy viděl před pětadvaceti lety. Leszek doufá, že se s ním na premiéře svého nového snímku opět shledá. Pro syna natáčí dojemný dopis ve formě videa.

CAIN'S CHILDREN / KÁIN GYERMEKEI
Maďarsko

Režie: Marcell Gerő
Produkce: Sára László
Stádium výroby: předprodukce
Kamera: Rudolf Péter Kiss
Stopáž: 90 min
Plánovaný termín premiéry: květen 2013

Mají andělské tváře, avšak ruce vrahů. Za své zločiny již zaplatili a dnes, s Kainovým znamením na čele, hledají vlastní místo ve společnosti, která je zavrhla. Skupina šesti maďarských mladistvých mezi patnácti a osmnácti lety je odsouzena za vraždu k osmi až patnácti letům vězení. Nesmírně trpí, a ještě k tomu jsou odsouzeni k peklu. Soud jim nařizuje pobyt ve věznici Tökol ve středním Maďarsku, kde trvá vláda komunistů. Když se dostávají na svobodu, železná opona již padla - jsou volní, ale s sebou si nesou celé své utrpení. V roce 1984 zachytil jejich případ Monory-Mész András, který jim naslouchal, avšak nesoudil je. Jeho nestranný pohled má neuvěřitelnou sílu. Nyní, po 27 letech je necháváme mluvit znovu - a slyšíme příběh života v pekle pohledem Kainových dětí.

THE GREATEST WISH / NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ 3
Česká republika

Režie: Olga Špátová
Produkce: Adam Polák, Česká televize, DNA Production
Stádium výroby: postprodukce
Kamera: Olga Špátová
Stopáž: 83 min
Plánovaný termín premiéry: září 2012

Zdánlivě prostá otázka „Co je vaše největší přání?“ provokuje respondenty k formulování jejich hodnotového systému. Největší přání volně navazuje na stejnojmenná díla klasika české dokumentární tvorby Jana Špáty z let 1964 a 1989. V těchto filmech Jan Špáta mapoval sny a postoje mladých lidí v klíčových obdobích totalitní éry. Po dvaceti letech jeho dcera Olga Špátová navazuje tam, kde přestal, pohledem na svou vlastní generaci. Volí školy, vězení, instituce, demonstrace, město a venkov jako hledisko, ze kterého zkoumá toto téma; rámec filmu zahrnuje narození i smrt. Největší přání je esej o mladých lidech, o jejich zoufalství, odhodlání najít smysl života i všudypřítomné touze po lásce.

FRAGILE IDENTITY / KŘEHKÁ IDENTITA
Slovensko / Česká republika

Režie: Zuzana Piussi
Produkce: Radim Procházka / Produkce Radim Procházka s.r.o (CZ) , Zuzana Piussi / Ultrafilm (SK)
Stádium výroby: produkce
Kamera: Zuzana Piussi
Stopáž: 75 min
Plánovaný termín premiéry: říjen 2012

Ve filmu Křehká identita hledá osobitá slovenská režisérka Zuzana Piussi současnou podobu toho, jak její krajané chápou svoji národnost. Vyslovuje obavu, že slovenské národnostní cítění má křehké kořeny a je snadno politicky zneužitelné. Její hrdinové se často vymezují vůči významným českým postavám československých dějin a hledají nacionální kořeny ve společné „přednacionální“ minulosti Velké Moravy. I když mnohé příběhy působí tragikomicky, bouřlivý vývoj sjednocené Evropy ukazuje, že hledání vlastní identity je křehká věc nejen na Slovensku.

PIPELINE / ROURA
Rusko, Německo, Česká republika

Režie: Vitalij Manskij
Produkce: Vitalij Manskij (VERTOV STUDIO), Filip Remunda (Hypermarket Film), Simone Baumann Baumann (SAXONIA ENTERTAINMENT GmbH)
Stádium výroby: produkce
Kamera: Alexandra Ivanova
Stopáž: 90 min
Plánovaný termín premiéry: jaro 2013

Na černém pozadí se objevují úvodní titulky. Slyšíme nezvyklý, záhadný hluk, který neustále sílí. Tmavé pozadí je čím dál světlejší, až spatříme oblaka dýmu. Světlo odhaluje ohořelé černé kmeny stromů. Divák si postupně uvědomuje, že kamera zabírá horoucí plameny. Hluk postupně slábne, až zaniká ve slavnostní hudbě.

Dobrodružná road-movie vedoucí podél mysteriózního ropovodu napříč Ruskem a Ukrajinou.

 

  • Zpět na aktuální ročník Docu Talents