Přímý přenos

Priamy prenos

Transference

Scénář: Zuzana Piussi
Kamera: Zuzana Piussi
Střih: Zuzana Piussi, Vít Janeček
Zvuk: Zuzana Piussi
Herci, sociální herci: Serafína Hermanová, Ivan Leitman, Mara Leitmanová, Ida Želinská, Jozef Bráblik
Barva: Colour
Jazyk: slovenština, maďarština
Synopse

Na pozadí smrti utýraného dítěte se rýsují temné obrysy systému státní sociální péče o ohrožené děti na Slovensku. Mozaika rozhovorů s lidmi, kteří systému čelí či jsou jeho součástí, nese neskrývaně kritický apel. Ten se ovšem netýká agresivních rodičů ani arogantních sociálních pracovníků, ale nefunkčního systému jako takového. Protiváhu k jeho dehumanizovanému charakteru tvoří sociální pracovnice Serafínka, jež ve své snaze pomoci druhým projevuje vskutku heroický entuziasmus. Film charakterizuje přímý, nemanipulativní způsob snímání jednotlivých aktérů a emočně vypjatých situací. 

DETAIL:
„Napriek tomu, že tento systém nefunguje, sú výnimky, ktoré toto pravidlo potvrdzujú. Tou výnimkou je sestra Serafínka.“ 

Biografie
Na pozadí smrti utýraného dítěte se rýsují temné obrysy systému státní sociální péče o ohrožené děti na Slovensku. Mozaika rozhovorů s lidmi, kteří systému čelí či jsou jeho součástí, nese neskrývaně kritický apel. Ten se ovšem netýká agresivních rodičů ani arogantních sociálních pracovníků, ale nefunkčního systému jako takového. Protiváhu k jeho dehumanizovaného charakteru tvoří sociální pracovnice Serafínka, jež ve své snaze pomoci druhým projevuje vskutku heroický entuziasmus. Film charakterizuje přímý, nemanupulativní způsob snímání jednotlivých aktérů, díky kterému se i při zobrazování emočně vypjatých situací režisérce daří vyhnout neúnosnému patosu.

DETAIL:
„Napriek tomu, že tento systém nefunguje sú výnimky, ktoré toto pravidlo potvrdzujú. Tou výnimkou je sestra Serafínka.“

Zuzana Piussi (1971) se věnuje investigativní dokumentární tvorbě. Zkoumá konkrétní kauzy a fenomény, například privatizaci filmových ateliérů ve filmu Koliba (2009), politickou scénu ve snímku Od Fica do Fica (2012) a slovenský nacionalismus v Křehké identitě (2012) uvedené na MFDF v Jihlavě. Snímky Hrdina naší doby (2009), který byl v Jihlavě také uveden, a Babička (2008) naopak reprezentují intimní dokumentaristické portréty.  

D1film
Vít Janeček
Újezd 7 
Prague 5 / 150 00 / Czech Republic
+420 603 164 232
vit.janecek@post.cz
d1film.com

 
Ročník festivalu: 2014
Sekce: Mezi moři
Typ premiéry: Světová premiéra
Projekční formát: Video File
Jazyk titulků: angličtina
Uvedení:
24.10.2014 22:30

EMERGING PRODUCERS 2018

Propagační a vzdělávací projekt sdružující evropské producenty dokumentárních filmů.

Více