Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava na Ukrajině 2016

České centrum při Velvyslanectví České republiky na Ukrajině už třetím rokem spolupracuje s MFDF Ji.hlava v rámci Ozvěn Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Tato akce se těší velké oblibě u ukrajinského publika, letos se akce nekonala jen již tradičně v Užhorodě, ale Ozvěny otevřely pro sebe nové město Vinnycju.

Třídenní program obsahoval nejlepší filmy 19. MFDF Jihlava, mezi nimiž byl populární film V paprscích slunce Vitalije Manského o Severní Koreji, vítěz letošního festivalu Docudays UA, který zaujal hodně ukrajinských diváků. Právě na tento film se těšilo divácké publikum z obou dvou měst nejvíce a po promítáních následovaly vášnivé debaty. Avšak mnohem více rozbouřil vášně diváků jiný film od Filipa Remundy, ČESKÝ ŽURNÁL: Blízký daleký východ, protože zobrazuje aktuální situaci na Ukrajině. Film je kontroverzní a dělí lidi na dva tábory: ti, kteří vůbec nesdílí režisérovu pozici, a ti, kteří si myslí, že takové filmy musí být.

Diváci z Vinnyci  a z Užhorodu byli dojatí filmem Flotel Europa a děkovali za promítaní.

Témata těchto filmů byla opravdu aktuální a důležitá pro ukrajinského diváka pro vytvoření společných kulturních mostů, jež by pomohly Ukrajině posunout se dopředu jak v kulturním, tak v politickém, sociálním a dalších směrech. Kulturní akce jsou hlavním hýbatelem pro dialogy mezi Ukrajinci a Evropany a projekt Českého centra Ozvěny iniciuje podobné dialogy, ze kterých pak vznikají nové ideje, projekty, akce apod.

Letošní Ozvěny dostaly podporu od Generálního Konzulátu ve Lvově a Čestného konzulátu v Užhorodě, magistrátu města Vinnycja, Kubrickova kina (aktivista z Užhorodu Olexij Umanský). V Užhorodě se promítaní zúčastnil čestný konzul Otto Kovčar.

Partneři projektu: Staropramen
Informační partneři: Varosh, Tisa FM

Statistika návštěvnosti:
> Užhorod: 1. den – 50 lidí, 2. den – 70-80 lidí, 3. den – 50-60 lidí; během 3 dní: cca 200 lidí
> Vinnycja: během 3 dní 50-60 lidí

 

Ljudmila Hrycaj, asistentka ředitelky Českého centra v Kyjevě