Dokumentární pondělí

Pravidelné projekce dokumentárních filmů za účasti tvůrců

Dokumentární pondělí je dlouholetým cyklem pondělních projekcí vybraných dokumentárních filmů v pražském artovém kině Světozor, na kterém se již několik let spolupodílí také MFDF Ji.hlava. Jedenkrát měsíčně se tak ve Světozoru promítá pod záštitou ji.hlavského programového oddělení, jehož zástupci do programu Dokumentárního pondělí vybírají filmy uvedené na předchozím ročníku ji.hlavského festivalu.

Týden před vypuknutím dalšího ročníku MFDF Ji.hlava mohou navíc diváci ve Světozoru zhlédnout exkluzivní premiéry některých nových filmů, které si svůj oficiální debut odbudou právě na blížícím se festivalu. Týden po jeho skončení si pak fanoušci dokumentárního filmu mohou v rámci Dokumentárního pondělí vychutnat speciální projekci vítězného filmu ze sekce Česká radost. Nedílnou součástí drtivé většiny projekcí organizovaných zástupci MFDF Ji.hlava je také účast tvůrců promítaných filmů, kteří po skončení filmu debatují s diváky.

Aktuální program

režie: Tze Woon Chan
Hongkong, 2016, 133 min
kantonsky / anglické titulky

Hongkongské protesty z roku 2014, někdy nazývané jako „deštníková revoluce“, vyjadřovaly nespokojenost části místní společnosti s intervenující, restriktivní politikou pevninské Číny. Především mladí lidé odmítali oklešťování samosprávných pravomocí ve prospěch komunistické vlády. Režisér Čchen C`-chuan  se ve svém participativním dokumentu účastní s kamerou v ruce dění na ulicích ostrovního města. Ve dvaceti kapitolách/memorandech filmu jeho mladí hrdinové spontánně vyjadřují přímo na scéně své pocity a komentují průběh revoluce, která se s krutou dějinnou setrvačností převalila přes ně.