Co je hrané a co skutečné? Odkud si prohlížíme reálné dění?

Hranice mezi hranou a dokumentární kinematografií byla vždy rozostřená. Hraný film se přímo dotýká reality a dokumentární film se naopak často obrací k inscenaci. Vstupte do světa dokumentární, experimentální a televizní tvorby. Poznejte hranice filmu a diskutujte s autory netradičních pořadů, filmů a audiovizuálních děl. Všichni účastníci workshopu budou mít navíc možnost měsíc neomezeně sledovat filmy na výběrovém portálu DAFilms.cz.

Programem provází: Vít Janeček, Drahomíra Vihanová, Milan Kruml, Vít Klusák, Ivo Bystřičan a další.

 • Místo konání: Kinosál FAMU (Smetanovo nábřeží 2, Praha 1)
 • Uzávěrka přihlášek je 10. 12. 2015, přihlásit se je možné ZDE
 • Pořádá Centrum dokumentárního filmu ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava a FAMU
 • Cena: 1.500 Kč
 • Sleva pro studenty, učitele, členy CDF a akreditované na letošním MFDF Ji.hlava 750 Kč
 • NA VÝLET VE DVOU: 1 + 1 vstup zdarma – pozvěte své známé a věnujte jim vstup zdarma, případně se s nimi podělte o vstupné (jméno vašeho doprovodu prosím uveďte do poznámky v přihlašovacím formuláři)
 • Pro DOC.MANY MFDF Ji.hlava je vstup zdarma
 • Všichni účastníci Hranic filmu obdrží také:
  + 30 denní přístup na DAFilms.cz
  + Členská karta CDF s roční platností
  + Certifikát Hranice filmu
  + 20% sleva do Dok.obchodu

Pro více informací či jakékoliv další dotazy se prosím obracejte na mail hranicefilmu@c-d-f.cz

 

Program

SOBOTA 12/12/2015

9:30 – 9:55
Ranní káva a registrace

10:00 – 12:00
120  let dokumentu ve 120 minutách
> Vít Janeček
Dokumentární film prošel za svou historii mnoha proměnami. Stodvacetiminutový vhled do historie představí rozmanitost přístupů a rozdělení dokumentární kinematografie. Jak se vyvíjel dokumentární film a jaké jsou jeho možnosti a metody?

13:30 – 15:00
Hranice reality  docusoapy, nonfikce i polofikce

> Milan Kruml
Není dokumentární jako dokumentární a hrané jako hrané. Docusoapy, nonfikční filmy a hybridní formy nás zavedou na pomezí a rozcestí skutečnosti. Jaké jsou možnosti zobrazování skutečnosti?

15:00 – 15:30
Přestávka na kávu

15:30 – 16:45
Současný videoart

> Sláva Sobotovičová
Videoart jako svébytná forma uměleckého vyjádření. Způsob práce s videoobrazem a různé proudy videoartu. Kde se potkává videoart a dokument?

18:00 – 21:30
Mezi dokumentárním a hraným filmem – co umožňuje doba

> Drahomíra Vihanová
Hraný debut Drahomíry Vihanové Zabitá neděle byl natočen v roce 1969 a ihned putoval do pověstného trezoru. Později mohla perspektivní autorka nové vlny 60. let natáčet „pouze“ dokumentární filmy. Zabitá neděle se dočkala premiéry až v roce 1990, kdy spolu s filmem Drahomíra Vihanová z trezoru vytáhla také možnost znovu natáčet hrané filmy. Odráží bolestivěji realitu hraný nebo dokumentární film? V čem tkví síla inscenace? Jaký má vztah k dokumentární tvorbě a zachycování reality osobnost, která chtěla točit hrané filmy?

 • Projekce filmů:
  Pevnost (podle scénáře z 60. let, 1994)
  Proměny přítelkyně Evy (1990)

 

NEDĚLE 13/12/2015

9:30 – 9:55
Ranní káva

10:00 – 12:00
Ano, šéfe! a reality show – dílna

> Vít Klusák
Kuchařská realita se před začátky reality show Ano, šéfe! pohybovala mezi smaženými sýry a kuřaty s broskvemi. Překvapivě přišel do televize netradiční formát nehledící na korektní vyjadřování a začala se měnit realita sama. Je reality show nutně jen zábava? Nemůže se jednat o nenásilnou, byť vulgární, formu vzdělávání společnosti?

13:00 – 14:30
Dramaturgie dokumentárního filmu

> Ivo Bystřičan
Dokumentární film vzniká podobně jako hraný film. Co má dokumentární film společného s hranou tvorbou? V čem spočívá práce dramaturga? A jak se konkrétně podepsala na výsledné podobě ukazovaných děl?

14:30 – 14:45
Přestávka na kávu

14:45 – 16:15
Má internetová tvorba hranice? aneb nový fenomén internetových televizí

> Josef Koukolíček
Není televize jako televize, jak se liší od klasické ta internetová? Nový fenomén internetových pořadů, jejich vznik, dramaturgie a sledovanost. Co internetové diváky baví? A je možné, aby nás novodobé reality show i vzdělávaly? Pohovořte na tato témata s bývalým dramaturgem a šéfredaktorem největších internetových televizí Stream.cz a Playtvak.cz

 

 

 

Za podpory:

 

Pořádá:
 

 

Ve spolupráci s:

 

 

Mediální podpora: